Küresel Perakende Devi Auchan, Beş Ülkeye Blok Zincirleme Çözümünü Genişletiyor

foodchain-Kuresel-Perakende-Devi-Auchan-Bes-ulkeye-Blok-Zincirleme-cozumunu-Genisletiyor-blockchain

ABD’li haber ajansı Cision PRWeb’in 4 Aralık’taki haberine göre, küresel perakende devi Auchan, ürünlerin tarihinin şeffaflığını artırmak için TE-FOOD’un blok zincir (blockchain) çözümünü genişletiyor.

Dünyanın en büyük 13. gıda perakendecisi olan ve 17 ülkede faaliyet gösteren Fransız perakende grubu, TE-FOOD’un FoodChain çözümünü beş ülkeye daha genişletti.

FoodChain, ilk olarak Auchan’ın Vietnam şubesinde uyguladığı TE-FOOD’ın uluslararası izlenebilirlik bilgi defteridir. TE-FOOD’un Vietnam’daki 18 gün süren blok zincirleme testinden sonra, Auchan artık ürünlerin Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Senegal’de izlenebilirlik çözümünü kullanmaya karar verdi.

Blok zincir (blockchain) destekli perakende izleme sistemi, çiftlikten masaya seçilen ürün kategorilerinin takibini sağlamanın yanı sıra, gıda kalitesi verilerini ve ilgili lojistik bilgilerini kaydetmeyi sağlar. Auchan tüketicileri, ürünlerin QR kodlarını tarayarak ve FoodChain’de kaydedilen gerçek verilere erişerek ürünlerin geçmişini akıllı telefonlarından kontrol edebiliyor.

Habere göre, Auchan tarafından uygulanan TE-FOOD’un blok zinciri çözümünün, Vietnam’daki dünyanın en büyük çiftlikten sofra gıda takip programı olduğu ve AEON, CP Group, Lotte Mart ve diğerleri gibi büyük küresel gıda devleri de dahil olmak üzere 6.000’den fazla müşterisi olduğu bildiriliyor.

Kasım ayının ortalarında, bir başka Fransız perakende devi Carrefour, İspanya’da kümes hayvanlarının izini sürmek için Hyperledger tarafından desteklenen bir blok zincir (blockchain) etkin gıda izleme platformunu uygulamaya koyduğunu açıkladı.

Eylül ayının başlarında ABD perakende devi Walmart ve onun bir bölümü olan ve sadece perakende satış mağazası olan Sam’s Club, yapraklı yeşillik tedarikçilerinin blok zincirine dayalı çiftlikten mağazaya izleme sistemi kurmasını gerektireceklerini açıkladı.

Kasım ayı sonlarında, bir fintech uzmanı, küresel perakende sektöründeki blok zincirin (blockchain) piyasa değerinin önümüzdeki 10 yıl içinde 29 kat artacağını öngördü.

Blok zincir (blockchain) teknolojisinin perakende gıda alanında kullanılması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın