Kripto Vadisi Başkanı: İsviçre Blok Zincir (Blockchain) Yatırımcıları için “Açık ve Kolay” Olmalı

bitcoin-swiss-Kripto-Vadisi-Baskani-İsvicre-Blok-Zincir-Blockchain-Yatirimcilari-icin-Acık-ve-Kolay-Olmali-kripto-para-cryptocurrency

İsviçre Kripto Vadisi Birliği’nin (CVA) yakın zamanda seçilen başkanı Daniel Haudenschild, 4 Şubat’taki yerel medya kuruluşu Swissinfo ile yaptığı röportajda, kripto para (cryptocurrency) ayı pazarının İsviçre’nin küresel bir blok zinciri (blockchain) merkezi olma konumuna zarar verdiğini açıkladı.

Haudenschild, 31 Ocak’ta CVA’nın başkanı olarak resmen göreve başladı ve röportajda “İsviçre’nin diğer ülkelere daha fazla yer kaybetmesini engellemek için bölünmeleri iyileştirmek” istediğini belirtti. SwissInfo’ya göre, seçimleri “vurgunculuk ve keskin uygulamalar iddialarını gören bir huzursuzluk dönemi izledi.”

Haudenschild yayına kripto para (cryptocurrency) ayı piyasasının “milyarlarca frank açık” yarattığını söyledi. Gazetecilere “harika fikirlerin rafa kaldırılmamak için yatırımcıları geri getirmek gerekiyor.” dedi.

CVA’nın yeni başkanı, derneğe getirmeyi düşündüğü bazı değişikliklerin de altını çizdi. Yani, “kendilerini CVA markasının arkasında zenginleştirmeye çalışan insanlara sıfır toleranslı bir yaklaşım olacağını” belirtti.

Görüşme sırasında dernek başkanı, örgütün İsviçre parlamentosu lobisini durdurmayı bıraktığını ve ülkenin bir bütün olarak risk sermayesi, girişimciler ve yeteneklerin kripto vadisine girmeyi bıraktığını savundu. Daha sonra, CVA’nın İsviçre’nin blok zincirleme (blockchain) işletmeleri için iş yapmak için en iyi yer olduğundan emin olması gerektiğini ve şunları belirtti:

“Bunu yapmazsak, sermaye ve yeteneğin ayrılmaları olur ve bunun sızdığını zaten görürüz. Şu an kripto vadisinde bir masa etrafında beş girişim kapitalisti bulamamıştım. Londra, Amsterdam ve Berlin’e taşındılar.”

Ona göre, yatırımcılar halihazırda Malta ve Jersey’yi blok zincirleme (blockchain) projelerinin kurulmasında daha iyi bir yargı alanı olarak görüyorlar ve Avustralya ve Lihtenştayn gibi ülkelerin düzenlemeyle daha da ilerliyorlar. Haudenschild şunları söyledi:

“Kanunlarımızda ve yasa koyucularla ve düzenleyicilerle daha fazla etkileşim gerektiren bir değişikliğe ihtiyacımız var. Şirketlerin blok zincirleme (blockchain) projelerine yatırım yapmalarını İsviçre’yi açık ve kolay hale getirmemiz gerekiyor. ”

Haudenschild beklenmedik bir şekilde Ocak ayında İsviçre devlete ait telekomünikasyon şirketi Swisscom’un blok zinciri (blockchain) danışma biriminin CEO’su olarak istifa etti. Ayrıca, son zamanlarda çıkan haberler, ayı piyasasına rağmen, İsviçre ve Lihtenştayn’daki blok zincir (blockchain) ile ilgili firmaların sayısının artmaya devam ettiğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın