Kripto Pazarındaki Durgunluk , Kripto Düzenlemesi İçin İngiltere Düzenleyicilerine Zaman Kazandırdı

Kripto-Pazarindaki-Durgunluk-Kripto-Duzenlemesi-İcin-İngiltere-Duzenleyicilerine-Zaman-Kazandırdı-cryptocurrency-bitcoin

Reuters’in 20 Kasım tarihli haberine göre, kripto para piyasasının çökmesi, sektöre yönelik yeni kurallar getirmesi için İngiltere’nin finans düzenleyicisi üzerindeki baskıyı hafifletti.

Reuters’in de belirttiği gibi, İngiltere’nin Finansal İdare Otoritesi (FCA), hızla büyüyen kripto alanı için yeni düzenlemeleri hızlandırmak için baskı altındaydı ve yatırım gelişimini engelleyebilecek ağır bir yaklaşım riskini artırdı.

Artık sektörün yerleşmiş olması nedeniyle, hükümet yetkilileri ve FCA temsilcileri, yatırımcı koruması ile finansal inovasyonu teşvik etmek arasındaki dengenin daha iyi ayarlanması için daha fazla zaman alacağını belirtiyor.

Dün Londra’da kripto düzenlemesine adanmış bir konferansta konuşan, 20 Kasım’da İngiltere’nin Finans Bakanlığında Finans Hizmetleri Müdür Yardımcısı Gillian Dorner:

“Buna biraz daha derinlemesine bakmak ve orantılı bir yaklaşım benimsememizi sağlamak için zaman ayırmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

İngiliz yetkililerin, konferansa, reformun gerekli olup olmayacağını düşünmeden önce mevcut kurallar altında düzenlenip düzenlenemeyeceğini görmek için 2000’den fazla kripto varlığı analiz ettiklerini bildirdi.

FCA’nın strateji ve rekabet direktörü Christopher Woolard, FCA’nın mevcut ve muhtemel yönetmeliklerin konturlarını daha iyi tanımlamak için çalıştığını ve mevcut durumda birçok “gri alan” kaldığını vurguladı.

Woolard’a göre, FCA, 2018’in sonuna kadar, “hangi şifreleme aygıtlarının mevcut düzenleyici çevre içine düştüğünü ve dışarıda kalan kripto varlıkları açıklığa kavuşturmak için” danışacak.

Woolard, İngiltere maliye bakanlığının, çevrenin kendisinin “değişime” gerekip gerekmediğine karar vermek için finansal gözlemci ile çalışacağını da sözlerine ekledi. Woolard, ulusal eylem gerekliliğini kabul ederken, nihayetinde, yeterli düzenlemenin sağlanması için uluslararası işbirliğinin gerekli olacağını vurguladı.

Konferansta yaptığı konuşmada, Woolard, FCA’nın aynı zamanda, perakende müşterilerinin “değiş tokuşlara dayalı karmaşık, değişken ve genellikle kaldıraçlı türev ürünler” olarak satılmasından duyulan endişelere dikkat çekerek, kripto-sözleşmeleri-fark (CFD’ler) üzerinde bir yasayı da dikkate alacağını söyledi.”

Ekim ayı sonlarında açıklanan bir bildiride FCA, 2019’un ilk çeyreğinde, gelecekte kripto bazlı türevlerin satışını yasaklayıp yasaklamayacağına dair bir istişare başlatılacağını söyledi.

Daha önce bildirildiği gibi, kripto spot piyasa faaliyetlerinden farklı olarak, kripto türevleri üzerinde işlem yapmak ve tavsiyelerde bulunmak FCA’nın düzenleyici yargı yetkisine girmekte ve resmi iznini gerektirmektedir.

Ayrıca Ekim ayı sonlarına doğru, Birleşik Krallık hükümetinin Cryptoassets Taskforce – FCA, İngiltere Hazinesi ve İngiltere Merkez Bankası temsilcilerini de içerecek şekilde – kullanım davalarına bağlı olarak kripto varlıklar için üç katlı yeni sınıflandırma öneren bir rapor yayınladı.

Bir Cevap Yazın