Kripto Paraların Piyasa Hacmi 1 Trilyonun Altına Düştü

Özlem Özbek
kripto paraların piyasa hacmi 1 trilyonun altına düştü 6 2
Bitlo

Kripto para piyasaları, Fed öncesi haftaya oldukça düşük rakamlar ile başladı. Bitcoin ve Ethereum cephesinde düşüşler çift hanelere kadar ulaştı. Kripto paraların toplam piyasa hacmi 1 trilyon doların altına kadar inmesiyle rakamlar, 980 milyar dolar olarak belirtildi. 

Piyasa neden sert bir şekilde çakıldı?

Öncelikle Cuma günü açıklanan ABD enflasyon verileri, beklentilerin üzerinde çıktı. Yıllık olarak manşet rakam %8,3 beklentisine karşılık olarak %8,6 yıllık çekirdek ise %5,9 beklentiye göre ise %6,0 şeklinde açıklandı. 

İkinci olarak ise Fed’in 50 bp faiz artırım yerine 75bp’lik artırıma gidebileceğini ve zirve yapmayan enflasyon kısmında da daha sert bir şekilde faiz artırımlarının gelme ihtimalidir. Bu sebeple tüm dünyada senkronize bir şekilde satış baskısı durumu ortaya çıkar. 

Bunların yanı sıra Celsius platformunun 320 milyon dolarlık olan kripto para gönderiminin ardından para çekme, takas etme, aktarma işlemlerinin durdurulması yaşandı. Ek olarak Ethereum’da temmuz ayı içerisinde gelmesi beklenen difficulty bomb özelliğinin de iki ay kadar gecikme durumu yaşanabilir.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum kurucu ortağı buterin metaverse hakkında ne düşünüyor?

Ethereum Kurucu Ortağı Buterin Metaverse Hakkında Ne Düşünüyor?

Sonraki Haber
bitcoin (btc) yılın en düşük seviyesini gördü - 13 haziran 2022 7 2

Bitcoin (BTC) Yılın En Düşük Seviyesini Gördü – 13 Haziran 2022

İlgili Haberler