Kripto Para Terimleri Nelerdir?

  • %51 Saldırısı

Blockchain ağında bulunan bilgisayarların %51 ya da daha fazlasının gücünü tek bir kişi ya da grubun eline geçirmesine verilen addır. Bu sayede o kişi veya grup ağın kontrolünü ele geçirir ve madencilik gibi faaliyetleri kendi kontrollerine alırlar.

  • Adres

Bitcoin adresi ev adresi gibidir. Birine kripto para transferi yapabilmeniz için o kişinin adres bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Bu adres bilgisi işlemi onaylayabilmeniz için gerekli olan iki anahtardan genel olanıdır. Genel görünümü şu şekildedir: 1MhN5qfH1vgx9CLL17i3DK9D2gzrHR7dZF

  • Altcoin

Ortaya çıkan ilk kripto para birimi olan Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara verilen genel ad. Bazı örnekleri Litecoin, Dash, ve Monero’dur.

  • ASIC Madenci

ASIC madenciliği, madencilik işlemleri için özel olarak üretilen cihazlar kullanılarak geleneksel CPU ya da GPU madenciliğinden daha hızlı madencilik yapılmasını sağar. Rekabetin ve zorluğun arttığı madencilik işlemlerinde kar edebilmenin tek yoludur.

  • Blockchain (blok zinciri)

Blockchain, sistemde yapılan işlemlerin kayıtlarının dijital olarak saklanmasını sağlayan bir ağdır. En büyük avantajı herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışmasıdır. Sistemdeki bütün bilgisayarlar birleşmesi sonucu bir ağ oluşturulur. Bankalardaki gibi ağın tek bir merkezde olduğu sistemin tersi bir sistemdir. Yakın zamanda kripto paralar aracılığıyla adı daha çok duyulmaya başlasada başka uygulama alanları da vardır.

  • Blok

Blockchain teknolojisinin oluşmasını sağlayan arka arkaya gelen zincirin parçalarının her birine verilen addır. Blok, blockchain sisteminin sürekliliğini ve güvenliğini sağlayan en önemli etkenlerden biridir.

  • Blok ödülü

Blok ödülü, madencilik yaparak blok tamamlayarak bir o bloğu çözen kullanıcıya verilen ödüldür. Sisteme yeni Bitcoin’lerin girmesinin tek yolu budur.

  • Madencilik (mining)

Blok zincir sistemine yeni bloklar eklemeye madencilik denir. Zinciri uzatan bloğu ekleyen madenciye de ödül verilir.

  • Genel/Özel Anahtarlar

Şifrelemede herkes tarafından görülen anahtara genel anahtar denir ve bu anahtar Bitcoin cüzdanınızın adresi olma özelliğide taşır. Para gönderimleri içinse sadece sizin bildiğiniz özel anahtar kullanılır.

  • İmza

Dijital imza cüzdanınızın size ait olduğunu kanıtlayabilmenize olanak sağlayan  matematiksel işlemdir. Bir cüzdanın genel anahtarı sayesinde bir adresi vardır, ancak cüzdan sahibi işlemlerini yapabilmek için özel anahtara ihtiyaç duyar.

Bir Cevap Yazın