Kripto Para Piyasaları 1 Trilyon Dolar Değerine Yükseldi

kripto-para-piyasalari-1-trilyon-dolar-degerine-yukseldi

Kripto para piyasasında son dönemde yaşanan yukarı yönlü hareketlilikle birlikte piyasa değeri Perşembe günü 1 Trilyon doları aştı. Özellikle kurumsal oyuncuların kripto para birimleri ile ilgilenmesi kripto para borsası üzerinde 2020 yılı sonlarına doğru yükselmelere neden olmuştur. 2021 yılına gelindiğinde ise piyasanın başrolü olan Bitcoin değerinde yılbaşından bu yana %29, son 12 ayda ise %380 değer artışı yaşandı.

2020 yılına göre fiyatını neredeyse 4 katına çıkaran Bitcoin değeri 40 bin dolara çıkarak yeni bir rekor seviyesine ulaştı. Uzmanlar tarafından kripto para yorumlar incelendiğinde trend takip eden quant fonlar, bireysel spekülatif traderlar, kurumsal ve varlıklı yatırımcılar bu artışın nedeni olarak görülmektedir. Kripto para haber içeriklerinde farklı sebeplerden de söz edilmektedir.

En yüksek hacimli kripto para birimi olarak bilinen Bitcoin 688 milyar 790 milyon dolar piyasa hacmine sahiptir. Bu nedenle bitcoin üzerine kripto para al sat işlemi daha sık yapılır. Yatırım direktörü Simons Chen tarafından yapılan açıklamaya göre Ocak ayında yaşanan boğa piyasası portföy genişletmeyi düşünen varlık yöneticilerinin ve farklı yatırımlarda bulunmak isteyen yatırımcıların ilgisi çekti. Bu sayede boğa piyasasından yatırım avantajı elde etme fırsatını kaçırmak istemeyen yatırımcılar da yarışa dahil oldu. Bazı uzmanlara göre ise kripto para fiyatları üzerine yaşanan bu ani artış anormal bir durum olarak görülmektedir.

Artış seyrine giren Bitcoin kripto para birimleri içerisinde yaklaşık üçte ikilik kısmı meydana getirmektedir. Bitcoin’in ardından ikinci sırada Ether yer almakta olup bunun piyasadaki durumu ise ortalama %14 civarlarındadır. Ether’in bu yıl için piyasa değerine bakıldığında yeni yılla birlikte değerinin %62 arttığı görüldü. Kripto para grafiği ve yorumları incelendiğinde artış daha net rakamlarla ortaya çıkacaktır.

Bir Cevap Yazın