Kripto Para Dünyasında Geçtiğimiz Hafta Neler Oldu?

Geçtiğimiz hafta kripto para dünyasında oldukça hareketli geçti. Elon Musk, Tesla’nın işlemler için Bitcoin kabul etmeyi bırakacağını açıkladı; FUD(Korku, Kararsızlık, Şüphe) yükseldi ve Bitcoin fiyatları düştü; Vitalik Buterin büyük altcoin hamleleri yaptı; Craig Wright 6 milyar dolarlık Bitcoin davası açtı… İşte geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberleri!

Tesla, Bitcoin ile Ödeme Kabul Etmeyecek 

Tesla artık mal ve hizmetler için Bitcoin ödemelerini kabul etmeyecek! Tesla’nın CEO’su Elon Musk Twitter’dan yaptığı açıklama ile Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisinden endişe duyduğu için daha önce Bitcoin ödemeleri ile ilgili almış oldukları kararı geri çektiklerini duyurdu. Bitcoin madenciliği çalışmalarının %75’i yenilenebilir enerji kaynakları ile yapılıyor. Şirket şimdi ödeme alternatifi olarak Dogecoin ödemelerini düşünüyor. 

Vitalik Buterin, Altcoin Fiyatlarını Karıştıracak Hamleler Yapıyor

Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, halka açık hesaplarından milyarlarca dolarlık ETH’yi taşıdı! Buterin aynı zamanda Hindistan merkezli bir COVID yardım fonuna, Dogecoin tarzı klon token Shiba bakiyesinin satışı sonrasındaki gelirini bağışladı. Birçok altcoinin fiyatı bu hamleden sonra düştüğü için bu durum yatırımcılar tarafından iyi karşılanmadı. 

Craig Wright 6 Milyar Dolarlık Bitcoin Davası Açtı

Bitcoin’i icat ettiği düşünülen Avustralyalı bilgisayar bilimci Craig Wright, yaklaşık 6 milyar dolar değerindeki kripto para servetini korumak için Londra’da dava açtı. Davalılar arasında büyük kripto ağlarının arkasındaki Bitcoin Satoshi Vision, Bitcoin Cash ve Bitcoin Cash ABC başta olmak üzere 16 Bitcoin geliştiricisi yer alıyor. 

Binance Kara Para Aklama Konusunda İnceleme Altında

En büyük kripto para borsalarından biri olan Binance soruşturma altında! ABD Adalet Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi tarafından kara para aklama ve vergi suçları ile ilgili yapılan soruşturmada yetkililer, Binance’in işleyişini mercek altına aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Binance sözcüsü Jessica Jung, kara para aklama ile mücadele konusunda prensiplere uyum programı oluşturmak için çalışma yürüttüklerini dile getirdi. ABD’nin başlattığı soruşturma, Almanya Federal Finans Denetim Otoritesi (BaFin)’nin geçtiğimiz ay, Binance kripto para borsasının Almanya’nın menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği yönünde yaptığı uyarıdan sonra yaşadığı ikinci global kriz oldu.  

e-Bay NFT Satışına Başladı

Önde gelen e-ticaret devlerinden biri olan eBay, NFT satışını kolaylaştırmak için şirket politikasını güncelledi. Buna göre artık eBay üzerinden dijital koleksiyonlar için kendi pazarındaki resim, video, trading kart satışı yapılabiliyor. 

Samsung Cihazları Artık Donanım Cüzdanları Destekliyor

Samsung Galaxy sahipleri artık cihazları üzerinden donanım cüzdanlarına ulaşabilecek ve çoğu cihazla birlikte gelen yerleşik cüzdana para aktarımı yapabilecek. Uygulama ile Ledger donanım cüzdanlarına bağlanmak ve soğuk depodan mobil uygulamaya kripto para aktarımı kolaylaşacak. 

Yatırım Şirketi UBS Kriptoya Yatırım Seçenekleri Sunuyor

İsviçre’de bulunan yatırım şirketi UBS Group, en zengin müşterilerine kripto yatırım seçenekleri sunmayı planlıyor. Dijital para birimlerine yönelik müşteri talebinin son yıllarda katlanarak artması nedeniyle böyle bir hamlede bulunan UBS, kripto için fırsatlar sunan yatırım bankaları listesine katılıyor.

Bir Cevap Yazın