Bitcoin Borsası Nedir?

Avatar
bitcoin borsası nedir? tc borsası
Bitlo

Bitcoin borsası, yatırımcıların gerçek para ya da diğer kripto paralarla Bitcoin alış/satış işlemlerini yapabildikleri dijital bir platformdur. Bu tarz hizmet sunan yerlerde Bitcoin kısaltması olarak BTC ya da XBT kullanılır.

Bitcoin borsalarında amaç alıcıları ve satıcılar bir araya getirmektir. Geleneksel borsalarda olduğu gibi, yatırımcılar market order (piyasa emri) ya da limit order (limit emri) verebilirler. Bir market order (emir) verildiğinde, yatırımcı elindeki Bitcoin’lerin en uygun piyasa fiyatından satılmasını onaylamış olur. Limit order verildiğinde ise, piyasa belli bir fiyata geldiğinde alım/satım işlemi onaylanmış olur.

Yatırımcılar maker (piyasa yapıcı) ya da taker (piyasa alıcı) olarak ikiye ayrılır. Bir alıcı ya da satıcı bir limit order (limit emri) işlemi yaptığında, borsa onu order book’a (emir defteri) ekler ve fiyatın takasın öbür ucundaki bir yatırımcı tarafından aynı olarak belirlenmesi beklenir. Fiyat aynı olarak tanımlandığında da işlem gerçekleşir. Bu işlem gerçekleşmesinde fiyat belirleyiciye maker denir. Taker ise bir market order’la (emir) o fiyatı veren alıcıdır.

Bütün Bitcoin borsalarında her işlem için komisyon olarak alınan belli bir ücret vardır.  Bu komisyon oranları çerçevesinde Bitcoin işlemlerinin hacmine göre ücretler değişiklik gösterebilir. Genellikle komisyon oranları 0 ile %1 arasında değişiklik gösterirler.

Bir borsada işlem yapabilmek için, öncelikle o borsaya kaydolmak ve kimlik onayı için bazı adımları tamamlamanız gerekmektedir. Kullanıcı onaylandığında adına bir hesap açılır ve Bitcoin almak için kullanıcını bu hesaba para transfer etmesi gerekir. Borsalarda banka transferleri, kredi kartları ya da hediye kartları gibi farklı ödeme yöntemleri ile hesabınıza para transfer edebilirsiniz.

İşlem komisyon ücretlerinin yanı sıra, farklı ücretlendirmeler de olabilir. Örneğin Dolar’la işlem yapan bir borsaya TL gönderildiğinde, gönderdiğiniz lirayı belirli bir ücret karşılığı dolar’a çevirebilir. Bu fazla ücretten kaçınmanın yolu da kendi para biriminizde işlem yapan bir borsa kullanmaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin fiyatı nasıl belirlenir? birtcoin fiyat

Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Sonraki Haber
bitcoin yasal mıdır? btc yaasal mıdır

Bitcoin Yasal Mıdır?

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku