Kripto, Bankacılık Hizmetlerinin Yerini Alabilir mi?

Enes Cebe
kripto, bankacılık hizmetlerinin yerini alabilir mi?
Bitlo

Kripto paralar günümüzde neredeyse her sektöre girerek hızla gelişmeye ve benimsenmeye devam ediyor. 

Blockchain Center Genel Müdürü Tadas Maurukas, yakın geçmişte katıldığı bir programda, kripto para birimlerinin bazı bankacılık hizmetlerini gereksiz kılacağına inandığını söyledi.

Kullanım Kolaylığı ve Arayüz Basitliği

Maurukas, blok zinciri ekosisteminin son birkaç yılda olumlu anlamda büyük bir değişime uğradığını ifade etti. Kullanıcı deneyiminin, gelişen blok zincirinin bir parçası olduğunu düşünen Maurukas, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: 

Kullanıcı deneyimi önemli. Blok zinciri vasıtasıyla bazı işlemleri gerçekleştirmek için gereken aşamalar, zahmetli değil. Artık, kullanımı kolay ve belirli bir iş için uygun, katman 2 çözümleri kullanan şirketlere sahipsiniz. Kullanıcı arayüzleri o kadar gelişmiş ki, acemi kullanıcılar bile sıkılmadan teknolojiyi daha fazla keşfedebilirler. 

Kripto Sektörü Bankacılık Sektörü İçin Bir Tehdit mi?

Maurukas, “bankacılık sektörünün kripto para konusunda endişelenmesi gerekip gerekmediği” sorulduğunda ise şu yanıtı verdi: 

Evet, ama muhtemelen çoğu insanın düşüneceği nedenlerle değil. Kripto para birimleri yakında bankaların yerini alacak mı? Hayır. Peki kripto para birimleri bankanın sunduğu hizmetlerin bazılarını yapacak mı? Kesinlikle evet. Örneğin, enflasyonun yüksek olduğu ve enflasyona görece daha düşük faizlerin verildiği mevduat hesaplarını düşünün. İnsanların çoğu artık alım gücünün düşmesi endişesiyle bankada para biriktirmekten çekiniyor.  Hisse senetlerine, gayrimenkullere, değerli metallere vb. yatırım yapmayı tercih ediyorlar. 

“Bankaların kripto hizmeti vermesi faydalı olmaz”

Blockchain Center CEO’su, bankaların kripto hizmeti sunmasına gerek olmadığına da değindi: 

Kullanıcılar için faydalı olacağını düşünmüyorum. Genellikle, bankalar müşterilerini “kör” tutmaya çalışır. Müşteriler az bilirse, az soru sorarsa, bankaların kâr etmesi o kadar kolay olur. Kripto böyle bir alan değildir. Ne yaptığınızı, farklı tarafların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini, paranın nereden geldiğini vb. bilmeniz ve anlamanız gerekir. Bankalar kripto ile ilgili hizmetler sunsalardı, insanlara fazlasını öğrenmeye teşvik etmezlerdi, sadeleştirilmiş temel bir deneyim olurdu. 

İlginizi Çekebilecek Raporlar: 

Kripto Paralar Finansal İstikrarı Bozuyor mu? İşte Finansal İstikrar Kurulunun Raporu

Gartner Raporu: 2026’ya Kadar İnsanların %25’i Metaverse’de Günde En Az Bir Saat Harcayacak

Pantera Capital Araştırmasından Önemli Tespitler: Bitcoin Öne Çıkıyor, Otoriteler Sarsılıyor ve Blok Zinciri Hayat Kurtarıyor!

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
axe metaverse’de yerini almak için başvuru yaptı metaverse 1

AXE Metaverse’de Yerini Almak için Başvuru Yaptı

Sonraki Haber
accumulation trend score on chain analizi

Accumulation Trend Score

İlgili Haberler