Kanada Ulusal Bankası, Karmaşık Süreçlerle Blok Zincir ile Mücadele Edecek

national-bank-of-canada-kanada-merkez-bankası-blok-zincir-blockchain

Büyük bir Kanadalı ticari banka, 21 Ekim’de yaptığı bir basın açıklamasında, bankacılık işlemlerini basitleştirmek amacıyla blok zincir teknolojisini (blockchain) kullanacak.

BT ve iş danışmanlığı firması CGI ve blok zincir (blockchain) girişimcilik şirketi olan Skuchain ile beraber, Kanada Ulusal Bankası (NBC) mevcut e-posta tabanlı prosedürleri değiştirmek için akıllı sözleşmelerden faydalanmayı planlamaktadır.

Bu çözüm, CGI’nın Trade360 ticaret finansmanı platformunun ve Skuchain’in akıllı sözleşme oluşturma yazılımının bir araya gelmesinden oluşuyor.

Projenin, “işlem sürelerini iyileştirmek, riskleri azaltmak ve bankanın müşteri ilişkilerini güçlendirmeye yardımcı olacak” açıklaması yapıldı.

National Bank of Canada, ödemeler, nakit yönetimi ve uluslararası çözümler başkan yardımcısı Patrice Roy: “Bu pilot proje, blokaj teknolojisini, daha şeffaf ve güvenli hale getirirken, bekleme akreditifleri ve garantileri müzakere etme sürecini basitleştirmek için harika bir fırsat” dedi ve ekledi:

“Bu, ticari müşterilerimize işlerini yönetmeyi kolaylaştıran basit, hızlı ve verimli bir deneyim sunmamızı sağlayacaktır.”

Bu yıl NBC’nin bu alanda ilk projesi değil. Nisan ayında banka, JPMorgan’un Quorum blok zincir (blockchain) platformunun finansal araçlarını yayınlamaya yönelik ilk test şirketlerinden biriydi.

O dönemde bir NBC sözcüsü, teknolojiyi “finansal hizmetler endüstrisinde büyük bir değişim yaratma potansiyeli” olarak tanımladı.

Blok zincir (blockchain) teknolojisinin finansal teknoloji uygulama alanında kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın