JPMorgan Libra Gibi Stablecoins’i “Sistem Izgarası” Riski ile Uyardı

JPMorgan-Libra-Gibi-Stablecoins-Sistem-izgarasi-Riski-ile-Uyardi-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain

Facebook’un Libra‘nın önderlik ettiği yeni stabilcoins cinsi, ağ stres dönemlerinde başarısızlığa açık olabilir.

5 Eylül’de yayınlanan JPMorgan’ın yaptığı bir analize göre, diğer ödeme sistemlerinin kısa vadeli likiditesinden yoksun oldukları için kullanım ağın güvenle destekleyebileceğinden daha hızlı büyüyebilir.

İşlem büyümesi ağ kapasitesini aşabilir

Müşterilere not olarak, analistler Libra gibi istikrarlı ödeme sistemlerinde önemli bir büyüme potansiyeline dikkat çekti.

Ancak JPMorgan, ağların küresel işlem faaliyetinin önemli bir kısmından sorumlu olması durumunda dikkatli olunmasını tavsiye eder. Notta açıklar:

“Hali hazırda tasarlandığı ve önerildiği gibi, böyle bir ödeme sistemini işletmenin mikro yapısını dikkate almıyorlar. Özellikle stres dönemlerinde, ödeme sistemi kesintisi riskinin ciddi makroekonomik sonuçları olabilir. ”

Negatif verimden Libra’ya daha fazla risk

Notta belirtilen diğer bir risk, negatif verim olduğuydu. Libra, reel para birimleri rezerv hesabında teminattan elde edilen gelire güvenecektir. Ancak, çoğu ana para birimindeki verim zaten negatif ve eğilimler küresel parasal gevşemenin daha da artmakta olduğuna işaret ediyor.

JPMorgan notları:

“Operasyonel ve diğer devam eden masrafları finanse etmek için rezerv varlık gelirine dayanan herhangi bir sistem, negatif verim dünyasında […] tamamen olumsuz bir kazanç sağlayan Libra rezervinin makul bir risk haline gelmesine neden oldu.”

Facebook’un Libra‘sı, Binance ve hatta Çin merkez bankası gibi kuruluşlardan gelen bir çeşit istikrarsız para çeşidinden biri.

Bir Cevap Yazın