Japon Borsadan Şok Hamle!

Ethereum fiyatları tırmanınca para çekmeyi kapatan Japon borsa i̇şlemleri geçici olarak durdurdu!  

Ethereum’daki fiyatların artması talebin de artmasına neden olunca işlem ücretleri yükseldi. Bunun üzerine kripto para borsalarından Liquid bir açıklama yaparak ETH çekme işlemleri bir bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.  

Ücretler Normale Dönmedikçe Hizmet Devam Etmeyecek  

Gas ücretlerinin yükselmesi sebebiyle ERC –20 token’ları ve ETH çekme işlemlerine kısa süre ara verildiğini duyuran borsa, ücretlerin ancak normal seviyeye döndüğünde hizmetin devam edeceğini söyledi. Bu karar için halktan anlayış beklerken diğer tüm kripto paraların işleyişinin de normal olduğuna vurgu yaptı.  

Yüksek İşlem Ücretleri Hakkında Açıklama 

Açıklanan son verilere göre Ethereum’daki ortalama işlem ücretinin yaklaşık olarak 23 dolar olduğu görülmekte. Bu da tüm zamanların en yüksek seviyesi. Geçtiğimiz Ocak ayında Ethereum işlem ücretlerindeki artış yine dikkat çekmişti. Ücretlerin seviyesi bu şekilde olmaya devam ettikçe Uniswap ve SushiSwap gibi merkezi olmayan borsaların maliyeti de artmakta. Ünlü kripto para yatırımcısı olarak bilinen Davis Lark’ın açıklaması ise ücret artışlarını destekler nitelikteydi. Davis Lark, Uniswap’ta gas ücretlerine 50 dolar ödediğini açıkladı. Güncel haberlere dayanarak elde edilen bilgide bu tarz platformlardaki swap işlem ücretinin 40 ile 70 dolar aralığında çıkması ise adeta şaşkınlık verici.  

Birkaç yıldır çözüme kavuşturmak için çalışmalar yapan Ethereum geliştiricileri ağdaki problemin henüz üstesinden gelemedi. Ethereum’un şu anki en iyi versiyonu olan Ethereum 2.0’a geçişin tamamlanmasıyla ağın kapasitesindeki artışın ciddi boyutta olacağı söyleniyor. Dolayısıyla süreç başarılı bir şekilde sonuçlanırsa işlem ücretleri de gözle görülür bir şekilde düşüşe geçebilir. Bu bir varsayım da olsa birkaç yıl içinde tamamlanması yatırımcılar için oldukça umut verici bir haber.

Bir Cevap Yazın