Uniswap (UNI) Nedir?

uniswap-uni-nedir

2018 yılının Kasım ayından bu yana kullanılan Uniswap coin merkeziyetsiz olmasıyla dikkat çeker. Ethereum tabanlı olan bu coin eth ve bütün ERC20 token’ların birbiriyle değiş tokuş edilebilmesini sağlar. Sabit ürün pazar yapıcı modeli temel alınarak oluşturulan uniswap herhangi bir token’ın bu coin ile aynı değerde başka bir token ile finanse edilip edilmeyeceğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle yenilikçi olarak ifade edilen coin için geçerli olan fiyatlar kullanıcılar tarafından oluşturulan havuzdaki likidite oranına göre oluşmaktadır.

Genellikle kripto para denildiğinde akla ilk olarak madencilik gelse de bu durum uniswap için geçerli değildir. Yani uniswap ile madencilik yapılmaz, bunlar belirli dönemlerde üretilir. Bu coine ait en düşük fiyatın 2020 yılının Eylül ayında görüldüğü ve 2021 Şubat ayında değerinin daha da arttığı ifade edilmektedir.

Uniswap (UNI) Nasıl Alınır?

Uniswap coin satın almak için güvenilir bir platform tercih edilmelidir. Gerçek para birimleri karşılığı satın alma işlemi yapılır ve güncel fiyat seviyesi dikkate alınır. Bunun için ilk olarak sanal bir cüzdan oluşturulur. Ardından o cüzdana para yatırılır ve kolay alış sekmesinden işlem için talep oluşturulur. Ne kadar uniswap coin satın alınacaksa ilgili alana yazılır ve talep iletildikten sonra işlem tamamlanır.

Hesapta mevcut olan uniswap nakde çevrilmek istendiğinde borsa üzerinden satış yapılması gerekecektir. Bu işlemde de güncel uniswap değeri esas alınır ve satış sonrasında mevcut bakiye hesaba havale ya da EFT olarak gönderilir. Tüm transfer işlemleri asimetrik şifreleme ile gerçekleşmektedir. Böylece sistem bakiyenin birden fazla kez kullanılmasına izin vermeyecektir.

Uniswap (UNI) Fiyat Hesaplama

Genellikle uniswap fiyat değerleri kullanıcılar tarafından oluşturulan bir ekosistem bünyesinde şekillenir. Fiyatlarda kullanıcıların arz ve talepleri de etkili olmaktadır. Fiyatlarda merkez bankası ya da düzenleyici bir sistemin etkisi söz konusu değildir.

Uniswap fiyat hesaplaması için buna özel olarak oluşturulmuş hesaplama araçları kullanılır. Bu araç sayesinde alınacak ya da satılacak token’ın kaç Türk lirası edeceği görülür. Araç çift yönlü olarak çalışmaktadır. Fiyatlar anlık olarak değiştiğinden yapılan hesaplamalar yaklaşık rakamları vermektedir.

Bir Cevap Yazın