İsviçre Regülatörü, Kriptoların Karanlık Köşelerinden Korkuyor, Libra’ya Sıcak Bakıyor

isvicre-Regulatoru-Kriptolarin-Karanlik-Koselerinden-Korkuyor-Libra-Sicak-Bakiyor-kripto-para-cryptocurrency-stabilcoin-blok-zincir-blockchain

İsviçre finans sorumlusu FINMA’nın başkanı Mark Branson, kripto para biriminin (cryptocurrency) karanlık köşeleriyle, Facebook’un stabilcoin Libra‘sından daha fazla endişe duyduğunu söyledi.

İsviçre Libra’yı imkansız hale getirmeyecek

1 Ekim’de, Reuters, Bronson’ın, resmi bir inceleme dışında gelişen ve Facebook’un “şeffaf bir şekilde yapıldığını” söylediği Libra projesinden daha fazla kripto para (cryptocurrency) projesine karşı daha temkinli olduğunu bildirdi.

“Finansal sistemin karanlık bir köşesinde bir yerde gelişen, siber alanlara yayılan projeler hakkında çok daha gerginim ve bir gün durdurulamayacak kadar büyük.”

Branson, Libra’nın zorlu kara para aklama yasalarının üstündeki bankalar için geçerli olan aynı katı kurallarla karşı karşıya kalacağını, ancak İsviçre’nin projeyi sınamak için yolundan çıkmayacağını açıkladı:

“Bu tür projeleri imkansız kılmak için burada değiliz. Onlara açık bir zihinle, aynı risklerin aynı kuralları gerektiren bir tavırla karşılık vereceğiz. Kurallarımız ve standartlarımız müzakere edilemez.”

İsviçre Libra’yı onaylamaya hazır

Avrupa’daki bazı düzenleyici kurumların özel “paralel para birimlerini” engellemeye hazır olduklarını bildirirken, Branson Eylül 2019’da daha önce, projenin mevcut düzenleyici çerçevesine mükemmel bir şekilde uyduğunu belirtti.

Stabilcoinlerin İsviçre yasalarına göre nasıl sınıflandırılacağı konusunda bir rehber yayınladık. Ve gösteriyoruz: yeni yasalara ihtiyacı yok. Örneğin, kara para aklama, müşteri koruması, sistem istikrarı gibi riskler iyi bilinmektedir. Bunların hepsi için zaten düzenlemeler var.”

Bir Cevap Yazın