İran, Kripto Madenciliği Çiftliklerinin Fişini Çekiyor

Özlem Özbek
i̇ran, kripto madenciliği çiftliklerinin fişini çekiyor 15 1
Bitlo

İslam Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı, ülkedeki elektrik tüketimi rekor seviyeye çıktığı için lisanslı kripto para madenciliği çiftliklerinin şebekeden çekileceğini bildirdi.

İran, elektrik tüketimi sorunu nedeniyle faaliyetlerini durduracak

İran’daki yetkili kripto para madenciliği işletmeleri, İran takvimine göre gelecek ay Tir’in başlangıcından veya 22 Haziran Çarşamba gününden sonra güç gerektiren madeni para basma ekipmanlarına son vereceğini bildirdi. Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, karar, Tahran Times tarafından aktarıldı. Söz konusu bu karar, İran’da faaliyet gösteren 118 lisanslı maden çiftliği için geçerli olacak. Ülkedeki elektrik tüketimi geçtiğimiz hafta en yoğun saatlerde 62.500 megawatt (MW) ile rekor seviyeye ulaşmasının ardından kısıtlamalar uygulanacak.

i̇ran, kripto madenciliği çiftliklerinin fişini çekiyor 14 1

Mashhadi, yerel takvimde yer alan bilgilere göre Cuma günü son bulacak olan bu hafta içerisinde elektrik talebinin 63.000 MW’ın üstüne çıkacağının tahmin edildiğini söyledi. Enerji bakanlığı temsilcisi bu rakamların son derece önemli olduğunu dile getirdi ve ülke genelinde ise sınırlı bir elektrik sorunu yaşanması konusunda uyardı. Kripto para madenciliği Tahran’da 2019’da endüstriyel bir faaliyet olarak yasal bir hal almıştı. O zamandan bu yana pek çok şirket, Sanayi Bakanlığı’ndan lisans başvurusunda bulundu ve İran enerji santrallerinin sunmuş olduğu düşük maliyetli enerjiden faydalanarak dijital para çıkarmaya başladı.

Onaylı madencilik işlemlerinin yanı sıra, giderek artan sayıdaki iranlı, dijital madeni paraları basmak adına sübvansiyonlu ev elektriği kullanarak madencilik tesisleri inşa ediyor ve İran enerji üretim endüstrisi üzerindeki yükün artmasına sebep oluyor. İkinci olarak ise beklenenden daha az yağışların olmasına sebep olan cereyan ve sıcak havalarda artış gösteren talep nedeniyle ciddi sorunlar ortaya çıktı. Mayıs ayında ortaya çıkan bir rapor, İran’ın yaklaşık olarak 7.000 yasadışı kripto çiftliğini bastığını gösteriyor. Geçtiğimiz yaz ülkenin elektrik kesintileri ve sık sık meydana gelen elektrik kesintileri kısmen madencilik için artış gösteren güç kullanımına bağlandı ve hatta lisanslı madencilere dahi kapatma emri verdi. Eylül ayına gelindiğinde ise işlemlerin devam etmesine izin verildi. Fakat daha sonra ise kış aylarında artan elektik açlığı sorunu faaliyetlerin askıya alınmasını tekrar gündeme getirdi.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
elon musk,

Elon Musk, “İnsanları Kripto Para Almaya Yönlendirmiyorum”

Sonraki Haber
gram silver (gümüş) token (grams) nedir?

Gram Silver (Gümüş) Token (GRAMS) Nedir?

İlgili Haberler