İngiltere Merkez Bankası Valisi Carney, Facebook’un Libra Stablecoin’ini Savundu

Mark Carney, İngiltere Merkez Bankası Valisi (governor of the Bank of England)

İngiltere Merkez Bankası Valisi Mark Carney, Facebook’un yeni bir para birimi yaratma tercihini savundu.

Kanadalı haber sitesi TheStar, Carney’in 15 Ekim’de yaptığı ve mevcut geleneksel finansal sistemin eksikliklerine dikkat çektiğini vurgulayarak bildirdi. Ödemelerin yetersizliğinden dolayı, Carey, Facebook gibi firmaların Libra gibi projelerde yer alması gerektiğini düşünüyor.

Mevcut ödemeler endüstrisi eksik

Daha doğrusu, küçük iş yerlerini cezalandırdıklarını ve çok yavaş işlenmelerinin yanı sıra, işlem başına 200 baz puan kadar maliyetleri karşılayabileceklerini söyleyerek, yüksek para taşıma maliyetlerini eleştirdiğini belirtti. Rapora göre, dedi ki:

“Bu gün ve çağda yeterince iyi değil. Bu ödemeler anında yapılmalı, çevrimiçi banknot alışverişi yaptığımız gibi olmalı. Neredeyse masrafsız ve yüzde 100 esnek olmalı.”

Düzenleme hala bir zorunluluktur

Carney, sorunun birden fazla yoldan çözülebileceğini itiraf ediyor ve “çevrimiçi ödemeleri ve diğer ödemeleri, bir dizi büyük gelişmekte olan ekonomide ve birkaç gelişmiş ekonomide bulunan standarda yükseltmek” zorluğuna dikkat çekiyor.

Yine de, yaşanan gelişmelerin yetkililer tarafından derinlemesine inceleneceğine dikkat çekerek, bu sorunla mücadele etmek isteyen şirketleri uyardı. Dedi ki:

“Bunun nasıl ilerleyeceği veya ilerlemeyeceği açısından, bu sosyal medya gibi olmayacak. Bu, bir şeyin kaldığı ve çalışmaya başladığı ve sistemin nasıl düzenlendiği gerçeğinden sonra çalışmaya çalıştığı bir durum olmayacaktır. Ya doğru şekilde düzenlenecek, denetlenecek ya da olmayacak” dedi.

Ağustos ayının ikinci yarısında, Carney, ABD dolarını Facebook’un Libra’sına benzer bir kripto para birimi (cryptocurrency) ile değiştirerek küresel finansal sistemin dönüşümünü önerdi.

Bir Cevap Yazın