Huawei CEO’su: Neden Facebook’u Bekliyoruz? Çin Kendi “Libra” sını Düzenleyebilir

Huawei-CEO-Neden-Facebook-Bekliyoruz-cin-Kendi-Libra-Duzenleyebilir-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain

Çinli teknoloji devi Huawei’nin CEO’su, Çin’in kendi kripto para (cryptocurrency) birimini yayınlayarak pazar payı için Facebook ile rekabet edebileceğini düşünüyor.

Huawei CEO’su: “Neden başkalarının yayınlamasını beklemelisiniz?”

Ulusal haber merkezi Sina’nın 18 Temmuz’da İtalya’da bir basın toplantısı düzenlediğini bildirmesi ile Ren Zhengfei, Çin’in Facebook’un Libra ile aynı değerde bir teklifle kolayca kripto bir para (cryptocurrency) birimi yaratabileceğine inanıyor.

“Çin de böyle bir para birimi verebilir. Neden başkalarının yayınlamasını beklediniz? Bir ülkenin gücü her zaman bir İnternet şirketinden daha güçlüdür ” dedi. İtalyan ekonomi gazetecisi Fabio Savelli’den bir soruya yanıt verdi.

Yorumlar, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) Libra’nın ülke ekonomisine bazı açılardan tehdit oluşturabileceği yönündeki kaygıları takip ediyor.

Pekin Kendi Kripto Para (Cryptocurrency) Birimini Geliştiriyor

Bu ayın başlarında, PBoC’nin direktörü Wang Xin, Libra’nın çoğunlukla ABD dolarına sabitlenmesi durumunda Çin’in dezavantajlı olacağını söyledi.

“Öyleyse, bir dizi ekonomik, finansal ve hatta uluslararası siyasi sonuçlar doğurur” dedi.

Pekin’in kendi kripto para (cryptocurrency) birimini geliştirme sürecinde olduğu bildirilirken, kullanım durumlarının tam detayları bilinmemektedir.

Bu arada ABD, geçtiğimiz hafta Kongre’de yöneticileri inceledikten sonra Facebook’un teklifleriyle ilgilenmeye devam ediyor. Libra serbest bırakılmaya devam ediyor, kripto para (cryptocurrency) birimini kullanan sektörün, milletvekillerinin var olmadan önce yeni bir ürünü bastırmaya çalıştıkları yönündeki eleştirilere yol açıyor.

“İnovasyondan önce düzenleme yapıyoruz – Facebook’un yeni Libra’yı yeni duyurduğu; yatırımcı Tim Draper Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte, henüz gönderemediklerini ve düzenleyicilerin hepsinin üzerinde olduğunu söylediler.” dedi.

Bir Cevap Yazın