Hindistan, Kripto Para (Cryptocurrency) Suçunu Siber Güvenliğin Bir Parçası Olarak Görüyor

bitcoin-Hindistan-Kripto-Para-Cryptocurrency-Sucunu-Siber-Guvenlik-Gorevlisinin-Bir-Parcasi-Olarak-Hedefliyor-blok-zincir-blockchain-cyber-crime

Kripto para (cryptocurrency) suçu, Hintli yetkililer tarafından bu hafta başlatılan özel bir siber suç laboratuarının odağını oluşturuyor.

İnternet tabanlı rakiplerle mücadeleyi hızlandırma çabalarının bir parçası olarak, Hindistan Birliği İçişleri Bakanı Rajnath Singh, Delhi’de polis tarafından işletilecek olan Siber Adli Tıp Laboratuarını ve Siber Koruma Bilinci ve Tespit Merkezini (CyPAD) açtı.

Laboratuvarda, suç işlemek için ortaya çıkan olguyu kullanan sahtekârlarla ilgili yıllarca süren sorunların ardından kripto para (cryptocurrency) birimine odaklanmış özel bir birim olacak.

Hindu Delhi Polis Komiseri Amulya Patnaik, “Artık, hasarlı sabit disklerden veri kurtarma, kripto para (cryptocurrency) birimi analizi, kötü amaçlı yazılım adli ve piyasada mevcut 33.000 çeşit mobil modelden veri elde edilebilecek teknolojiyle donatılmıştır” dedi.

Duyuru, Hindistan’ın suçluların eylemlerini kripto para (cryptocurrency) biriminin meşru kullanımından ayırma konusunda yavaş ilerleme kaydetmeye devam etmesiyle geliyor.

Polisin karşılaştıkları yerel aldatmacalar düzenli olarak manşetler oluşturuyor, ancak yerel kripto işletmeleri Hindistan Merkez Bankası tarafından benimsenen konumun daha sağlam bir manzara oluşturmasına yardımcı olmadığından şikayet ediyor.

Hindistan Merkez Bankası geçen yılın Temmuz ayında ülkenin en yüksek mahkemesinde itiraz edilen bir kararla kripto işletmelerine hizmet veren bankaların yasaklanmasını yasakladı.

Bu ayın başlarında, bir hükümet araştırma panelinin Delhi’nin kripto para (cryptocurrency) biriminin rupinin istikrarı üzerindeki potansiyel etkisi konusunda endişelendiğini öne sürdüğü ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın