Hindistan Bitcoin’i Para Birimi Olarak Tanımayacak

Gülcan Uyanıker
hindistan bitcoin'i para birimi olarak tanımayacak
Bitlo

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hindistan hükümetinin Bitcoin’i bir para birimi olarak tanımayı planlamadığını söyledi. Parlamento’da gerçekleştirilen bir soru-cevap oturumunda hükümetin Bitcoin işlemleri hakkında herhangi bir veri toplama arayışında olmadığını söyleyen Maliye Bakanı Sitharaman,  Hindistan Rezerv Bankası’nın (RBI) merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) aşamalı olarak uygulanması üzerinde çalıştığını söyledi. 

Economic Times tarafından bugün yayımlanan rapora göre, 2022 yılında merkez bankası CBDC pilot uygulamasına başlayacak. Aynı zamanda yayımlanan raporda RBI’nın dijital para birimlerini banknot tanımına dahil etmek için 1934 tarihli bir yasa değişikliği önerdiği de yazıyor.

Yapılan açıklamalara göre, Hindistan parlamentosu, Pazartesi günü başlayan kış oturumunda hükümet tarafından önerilen kripto para birimleri için merakla beklenen bir yasa tasarısını tartışacak.

23 Kasım 2021 tarihinde yayımlanan parlamento bültenine göre, tasarı tüm özel kripto para birimlerini yasaklayacak , yalnızca bazılarının temeldeki teknolojiyi tanıtmasına izin verecek, ancak aynı zamanda RBI destekli bir dijital para birimi için bir çerçeve oluşturmaya çalışacaktı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ünlü analist btc i̇çin en kötü senaryoyu söyledi btcoin

Ünlü Analist BTC İçin En Kötü Senaryoyu Söyledi

Sonraki Haber
tanzanya kendi cbdc'sini çıkarmaya hazırlanıyor

Tanzanya Kendi CBDC’sini Çıkarmaya Hazırlanıyor

İlgili Haberler