Hash Nedir?

Hash fonksiyonları, Bitcoin ve benzeri kripto paraların dayanak ve çıkış noktası olan blok zincir teknolojisinin en önemli unsurlarından biridir. Zincirin güvenliğini sağlayan kriptografik hash fonksiyonlarının çalışma sistemi nasıldır?

Kısaca bir hash fonksiyonu girdi olarak verilen sayı ve harflerin sabit uzunlukta şifrelenmiş bir çıktı olarak meydana gelmesine yarayan fonksiyondur.

Bir kripto para birimine özelliklerini sağlayan asıl etken blok zinciridir. Onaylanan bütün işlemler blok zincirinde bulunan bloklarda kayıt altına alınır ve bu sayede sistemin güvenliği ve sürekliliği sağlanır. Sahte işlemlerin yapılmasını engeller. Bir bloğun onaylanması, bloktaki işlem bilgilerinin bir hash algoritmasıyla şifrelenmesi sonucu sağlanır. Ortaya çıkan çıktı rastgele harfler ve sayılardan oluşmuş gibi gözüksede işlemin güvenliği bu verilere dayanır. Hash Bu çıktıya verilen isimdir. Madencilik (mining) işlemi de bu hash vasıtasıyla yapılan işlemlere denir.

Hash fonksiyonuna girilen veriler sabit bir uzunluktaki çıktılar oalrak ortaya çıkar. Bu çıktıların sabit uzunlukta olması bloktaki işlemlerin gerçek uzunluğuna kimsenin erişememesini sağlar. Girilen verilerdeki çok küçük değişiklikler veya farklar bile çıkan hash’te çok büyük değişikliklere neden olabilir.

Yeni blokları şifrelemek için gereken hash fonksiyonları ciddi miktarlarda bilgisayar gücüne ihtiyaç duyar. Bu işi yapmak için bilgisayarlarının kullanacak olan madencilerin sayısını artırmak amacıyla, kripto para ağları bu madencileri ödüllendirirler. Sadece bir hash’i yaratan ilk madenci ödül almayı hak eder. Hash’i çözmek esasında karmaşık bir matematik problemini çözmek demektir. Blockchain ağındaki toplam bilgisayar gücü arttıkça bloklar arasındaki süreyi sabit tutmak için bu işlemin ve haliyle madenciliğinde zorluğu da artar.

Bir Cevap Yazın