G-20 Zirvesi Sonuçları: Kripto Para Küresel Ekonomide Önemli, Düzenlenmesi ve Vergilendirilmesi Gerekiyor

G-20-Zirvesi-Sonucları-Kripto-Para-Kuresel-Ekonomide-onemli-Duzenlenmesi-ve-Vergilendirilmesi-Gerekiyor-cryptocurrency-bitcoin-ripple-btc

Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri olan ülkelerin hükümet ve merkez bankalarına yönelik uluslararası bir forum olan G-20 grubunun üyeleri, küresel ekonominin sürdürülebilir kalkınmasına dair son bildirilerinde kripto paralara değinmişlerdir.

Beyanname özeti: Kripto para önemlidir, ancak inceleme ve vergi düzenlemelerine tabi tutulmalıdır.

1 Aralık’ta, “Adil ve Sürdürülebilir Kalkınma için Konsensüs Oluşturma” başlıklı G-20 bildirisi Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Konseyi’nin resmi internet sitesinde yayınlandı. Belgede, Arjantin Buenos Aires’te 30 Kasım ve 1 Aralık’ta gerçekleşen G-20 uluslarının 13. toplantının özeti yer aldı.

Bildirge kripto düzenlemesine kısaca da olsa değinildi: Kripto para birimlerinden, “sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için çok önemli” bir “açık ve dirençli finansal sistem” bağlamında, yalnızca bir kez bahsedildi.

Küresel ekonomiye yönelik kripto para birimi endüstrisinin önemini kabul ederken, G-20 ayrıca, hükümetler arası bir kurum olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına göre Anti-Kara Para Aklama (AML) ve anti-terörist önlemler getireceğini belirtti. Belgede:

“Kara para aklamanın önlenmesi ve terörizmin FATF standartlarına uygun olarak finanse edilmesi için kripto varlıklarını düzenleyeceğiz ve gerektiğinde diğer yanıtları değerlendireceğiz.”

Dahası, deklarasyonun aynı bölümünde, G-20 katılımcıları, banka dışı finans kurumları üzerinde, teknoloji alanındaki yeniliklerin ilişkili riskleri yönetirken, finans sektöründeki teknolojinin potansiyel avantajlarına işaret ederek, olumlu bir duruş sergilediklerini ifade etti:

“Esnek banka dışı mali aracı elde etme konusunda ilerlemeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. Riskler azaltılırken, finans sektöründeki teknolojinin potansiyel faydalarının gerçekleştirilebilmesi için çabaları hızlandıracağız ” denildi.

Bununla birlikte, uluslararası zirveden gelen daha fazla kripto ile ilgili haber var. 2 Aralık’ta Japon haber ajansı Jiji, G-20 ülkelerinin de kripto para birliğinin uluslararası vergilendirilmesi için çağrıda bulunduklarını bildirdi. Yayına göre, G-20 liderleri tarafından ortaklaşa hazırlanan belgenin son metni, “sınır ötesi elektronik ödeme hizmetleri için bir vergi sistemi” nin altını çizmektedir.

Makale, – mevcut yasalar uyarınca – Japonya’da bir fabrika veya başka bir ofisi bulunmayan yabancı şirketlerin yerel yönetim tarafından vergilendirilemeyeceğini belirtirken, G-20 liderleri “sınır ötesi elektronikler için bir vergilendirme sistemi kurmak” istiyor.

Japon haber bülteni, sisteme ilişkin her bir üye devletten gelen teklifleri değerlendirdikten sonra düzenlemelerin son halinin 2020 yılında yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu konunun önümüzdeki yıl Japonya’da ne zaman devreye gireceği tartışılacak. Zirveye ev sahipliği yapacak ve Japonya Başbakanı Shinzō Abe G-20’nin başkanlığını üstlenecek.

Kripto Paraların (cryptocurrency) devletler tarafından düzenlenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın