Fed Başkanı Powell Bu Hafta Konuşacak: Katılımcılar Faiz Artış Sinyalleri Arayacak

Enes Cebe
fed başkanı kripto para birimlerini
Bitlo

Fed Başkanı Powell’ın diğer Fed yetkililerine benzer yorumlarda bulunarak Mart ayı için faiz artışı sinyali vermesi bekleniyor.

BloombergHT haberinde, Fed yetkilileri faiz artışını beklerken bir üye ekonomik verilere bağlı olarak 50 baz puan artış yaşanacağını öngörüyor. Yatırımcılar ise 15-16 Mart toplantısında 25 baz puanlık faiz artışını fiyatlıyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda ABD enflasyon verisi yıllık yüzde 7.5 olarak açıklanmıştı. Bu, Fed’in yüzde 2 olan hedefinin bir hayli üzerinde ve 40 yılın en yüksek seviyesi. 

Savaşın Etkisi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin de fiyatlar üzerinde ek baskıya neden olması bekleniyor. Yetkililer bu hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verisini de yakından takip edecek. Bloomberg anketine göre beklentiler istihdamın 400 bin artması, ortalama saatlik ücretlerin de yıllık yüzde 5.8’e yükselmesi yönünde. 

Birçok kesim Fed’in enflasyon konusunda dikkatli olacağını ve kararını buna göre alacağını söylüyor. Ancak ekonomistler Fed’in, Ukrayna belirsizliği nedeniyle faiz artışı için kademeli yaklaşımı tercih edeceğini belirttiler. Ekonomistler 50 baz puanlık artışın olmayacağını onun yerine 25 baz puanlık artışın daha olası olduğunu söylüyorlar. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ünlü ceo açıkladı, bitcoin’de yükseliş bekleniyor! btc yukselis

Ünlü CEO Açıkladı, Bitcoin’de Yükseliş Bekleniyor!

Sonraki Haber
binance, rusya'ya yapılan yaptırımlara dahil olabilir binance

Binance, Rusya’ya Yapılan Yaptırımlara Dahil Olabilir

İlgili Haberler