FBI, Sahte Kripto Para Uygulamaları Hakkında Uyardı

Özlem Özbek
fbi, sahte kripto para uygulamaları hakkında uyardı 3 2
Bitlo

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), sık sık gündeme gelen sahte kripto para uygulamaları hakkında kullanıcıları bir kez daha uyardı.

FBI, uygulamalardan şüphe duymadan kullanan yatırımcılardan yalnızca birkaç ay içerisinde milyonlarca dolar çalındığını belirtti. Bir kişinin kaybı ise 900 bin dolara kadar çıktı. ABD’nin iç istihbarat teşkilatı olan FBI, kripto para yatırımcılarını sahte uygulamalar konusunda uyardı. FBI, sahte para uygulamalarının sık sık kullanılması sebebiyle toplam olarak 244 kişinin dolandırıldığını ve yatırımcılardan yaklaşık olarak 42.7 milyon dolar çalındığı açıkladı.

Milyonlarca dolar çalındı

fbi, sahte kripto para uygulamaları hakkında uyardı 1 20

Konuyla ilgili olarak detaylı bilgi sunan FBI, 22 Aralık 2021 ile 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında siber suçluların en az 28 kişiyi bu yöntemi kullanarak dolandırdığı belirtildi. Bunun yanı sıra bu süre zarfında yaklaşık olarak 3.7 milyon dolarlık dolandırıcılık faaliyetinde bulunduğunu dile getirdi. 4 Ekim 2021 ile 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşen bir diğer dolandırıcılık olayı ise YiBit1 adıyla hizmet sunan bir sahte şirket, en az dört kişiden yaklaşık olarak 5.5 milyon dolar ele geçirdi.

Bir kişiden 900 bin dolar çalındı

Dolandırıcılar bu sefer büyük meblağları kafasına koydu ve iki kripto para yatırımcısını hedef aldı. Yatırımcılardan Supay adlı uygulamanın indirilmesi talep edildi. Uygulamayı indiren yatırımcılardan birinin zarar tam 900 bin dolar oldu. FBI’ın açıklamasına göre dolandırıcıların genel olarak ABD vatandaşlarını hedef aldığı ve yatırımcıları “yasal uygulama” vaadiyle kandırdıkları belirtildi.

fbi, sahte kripto para uygulamaları hakkında uyardı 2 9

Cep telefonlar dolandırıcılık olaylarının sayısını arttırdı

Akıllı cep telefon kullanımının ve dijital yatırımların her geçen gün daha da artması bu tarz dolandırıcılık olaylarının sayısının artıran temel etkenler olduğuna değinen FBI;

“FBI olarak dolandırıcıların, daha fazla yatırımcı elde etmek amacıyla birçok web sitesini kopyaladığını ve sahte siteler açarak onları dolandırdığını tespit edilmiştir. Finansal kurumların yatırımcı ve kullanıcılarını bu konuda uyarmaları gerekmektedir. Yatırımcılar da, indirdikleri uygulamaların doğrulanmış olup olmadıklarını kontrol etmeli, ayrıca müşterisi oldukları finansal kurumların da kripto para hizmeti verip vermediğinden emin olmalıdır”

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto piyasası, gelecek fed açıklamasından önce toparlanmaya çalışıyor 1 19

Kripto Piyasası, Gelecek FED Açıklamasından Önce Toparlanmaya Çalışıyor

Sonraki Haber
mike novogratz bitcoin tahmininin arkasında! adsiz tasarim 20

Mike Novogratz Bitcoin Tahmininin Arkasında!

İlgili Haberler