Ethereum Merge: PoS Geçişi ETH Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

Özlem Özbek
ethereum merge: pos geçişi eth piyasasını nasıl etkileyecek? 7
Bitlo

İkinci en büyük kripto para Ethereum (ETH), Ethereum Merge ile Eylül ayında PoS’a geçmek için hazırlıklara devam ediyor.

PoS’a geçiş ile vaat edilen ölçeklenebilirlik özelliklerin pek çoğu 2023’den sonda mümkün olacak. Ethereum Merge, ekosistemine geçiş piyasaları nasıl etkiler?

Ethereum Merge: Aşama 0

Ethereum Blockchain, başlangıcından bu yana en önemli güncellemelerden birini almak üzeredir. Proof-of-Work’tan (PoW) Ethereum 2.0 şeklinde adlandırılan Proof-of-Stake’e (PoS) geçiyor. Ethereum geliştiriciler, halihazırda bulunan PoW Blockchain’in PoS Blockchain’e bileceği tarih 19 Eylül olarak belirtildi. Merge’ün Ağustos ayı içerinde Goerli test-net’te yer alması bekleniyor. Goerli test-net’in başarılı bir şekilde entegre edilmesinin ardından Blockchain, Bellatrix güncellemesini Ağustos başında başlatılacak. Yani iki hafta sonra Ethereum Merge kullanıma sunulacak. Geçiş süreci hakkında öncelikle ön plana çıkan konu ölçeklenebilirlik oldu. Bu tartışmaya son vermek için Ethereum geliştiricileri üç aşamalı bir dönüşüm süreci önerdi. Üç aşamalı sürecin Aşama 0’ı başlatılmış oldu.

Ethereum Merge: Aşama 1 ve 2

Aşama 1’den sonra Ethereum 2.0, Ethereum’un tüm işlem geçmişini barındıracak ve PoS ağındaki akıllı sözleşmeler de yer alacak. Geçiş işleminin son aşaması olan Aşama 2, mevcut Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinden Ethereum WebAssembly veya eWASM’nin tanıtımını görecek. WebAssembly, World Wide Web Konsorsiyumu tarafından Ethereum’u daha verimli hale getirmek için oluşturuldu. Ethereum WebAssembly, Ethereum akıllı sözleşme yürütme katmanı için önerilen bir WebAssembly altkümesidir.

Ethereum Merge, ETH fiyatını nasıl etkileyecek?

Yaklaşan Merge, mevcut olan PoW main-net’in Beacon Chain ile birleştiğini gösterecek. Bunun yanı sıra Ethereum’un tüm geçmişi Chain’e aktarılacak. Ethereum kadar güçlü ve dev bir ekosistemin tam bir değişikliğe gitmesi, hem teknik hem de politik anlamda çarpıcı bir etkiye sahip olacak. Cross-chian DeFi platformu Umbria Network’ün kurucu ortağı ve ortak lider geliştiricisi Barney Chambers, Merge’ün zorlu olacağını söyleyerek şunları ekledi;

“Ethereum birikimi, tokenlerin çoğuna zaten sahip olan doğrulayıcıların elinde merkezileşecek. Ethereum Vakfı, Merge’ün Ethereum fiyatını etkilemeyeceğini ileri sürüyor. Ancak Merge’ün yeni tokenlerin dağıtılma biçiminde temel bir değişikliğe neden olacağını belirtiyor. Bunun hem Ethereum’un hem de tüm kripto para ekosisteminin fiyatı üzerinde dramatik bir etkisi olacağını iddia ediyor.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin dip sinyali mi veriyor? 4

Bitcoin Dip Sinyali Mi Veriyor?

Sonraki Haber
pwc kripto başkanı henri arslanian, dubai’de dijital varlık fonu kurdu 9 1

PwC Kripto Başkanı Henri Arslanian, Dubai’de Dijital Varlık Fonu Kurdu

İlgili Haberler