Elon Musk Web 3.0’ı Eleştirdi

Gülcan Uyanıker
elon musk’tan açıklama: dogecoin daha i̇yi
Bitlo

Geçtiğimiz haftalarda Web3’e beklenmedik bir eleştiride bulunan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yeni ve bir öncekine göre daha kapsamlı bir değerlendirme yaptı. 1995 yılında Yatırımcı Jason Calacanis’in Bill Gates ile yaptığı bir röportajı Twitter adresine taşıyan Musk, şimdiden yapılan yorumlarla Web3’ün tahmin edilemeyeceğini belirtti.

Dönemin ünlü programcısı David Letterman’ın programında yer alan Bill Gates, internetin bilgi paylaşımı açısından çok büyük bir yer olduğunu, insanların birbirlerine anında e-posta gönderebildiğini, radyo ve televizyondan farklı olarak kullanıcıların diledikleri zaman istedikleri bilgilere ulaşabilecekleri yer olduğundan bahsetmişti.

2051 Yılı Bana Fütüristik Görünüyor

Diğer yandan Elon Musk, internetin o güne göre çok daha gelişmiş olduğunu ima ederek, bir tweet paylaştı. Tweette, bugünü bile tahmin edemediğimiz bir dünyada gelecek nasıl olacak? Web3’ün gerçek olduğunu düşünmüyorum. Kulağa gerçeklikten çok bir pazarlama kelimesi gibi geliyor. Önümüzdeki 10, 20 veya 30 yılda geleceğin nasıl olacağını merak ediyorum ve 2051 yılı bana çılgınca fütüristik görünüyor dedi.

Merkezi olmayan bir interneti tanımlamak için kullanılan Web3 veya Web 3.0 tek bir kurumun veri tutamayacağı ve birçok yere yayılacağı bir ortam olup, Web 3.0 sayesinde bilgi, teknoloji şirketlerinde değil insanların elinde olacak. Web 2.0 ise daha merkezi bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bill Gates’in videoda bahsettiği 1995 dönemi, daha çok internet siteleriyle sınırlı olan, bilgilerin hala belirli sitelerde mevcut olduğu ve hareketlerin çok daha sınırlı olduğu Web 1.0 dönemidir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
wikipedia'nın ilk görseli nft olarak satıldı fkdfkd

Wikipedia’nın ilk görseli NFT olarak satıldı

Sonraki Haber
white castle nft koleksiyonunu duyurdu

White Castle NFT Koleksiyonunu Duyurdu

İlgili Haberler