Elon Musk: “FED Faiz Artırımı Deflasyon Riski Taşıyor!”

Özlem Özbek
elon musk:
Bitlo

TESLA CEO’su Elon Musk, Federal Rezerv’in ay sonunda yapacağı faiz artırımının ABD ekonomisi için ciddi bir risk barındırdığını söyledi.

FED faiz artırımının ABD ekonomisi için deflasyon riski taşıdığını düşünen Musk’ın bu uyarısı, Ark Invest CEO’su Cathie Wood’un “Altın ve bakır gibi önde gelen enflasyon göstergelerinin deflasyon riskini işaret ettiği” konusunda uyarıda bulunduğu bir analizinin ardından geldi.

Elon Musk, deflasyon riskine değindi

CEO Musk, ay bitmeden gerçekleşecek olan FED faiz artırımı hakkında “Büyük bir Fed faiz artırımı deflasyon riski taşıyor” diye tweet paylaştı. Tweet kısa bir süre içerisinde büyük ilgi gördü. Bazı kişiler Musk’ın düşüncelerine katılırken, bazıları ise bu düşünceye destek vermemek konusunda ısrarcı davrandı. Real Vision CEO’su ve kripto yatırımcısı Raoul Pal ise Musk’ı destekleyen bir tutum sergiledi.

Bunun yanı sıra Northmantrader’ın kurucusu ve baş piyasa stratejisti Sven Henrich, Federal Rezerv’in “tehlikenin sonuçlarına karşı kör olduğunu” söyledi. Buna ek olarak merkez bankasının ilk başlarda tepki vermek konusunda yavaş hareket ettiğini ancak son zamanlarda ise hızlı ve sert kararlar alarak ilerlediğini belirtti.

elon musk:

Kripto piyasalarının önemli isimlerinden Peter Schiff, Musk’a farklı bir bakış açısıyla görüşlerini bildirdi:

“Hiperenflasyon riski taşır. Daha yüksek borç hizmeti maliyetleri, ciddi bir durgunluk, patlayan Federal bütçe açıkları ve çökmekte olan varlık fiyatları, 2008’den daha kötü bir finansal kriz yaratacaktır. Fed, büyük QE ile yanıt verecek, doları düşürecek ve tüketici fiyatlarının yükselmesine neden olacak.”

FED faiz kararı ne olur?

Tüm piyasalar tarafından takip edilen FED faiz kararının eylül ayında ne yönde açıklanacağı merak ediliyor. Enflasyon ve resesyon kavramlarıyla son zamanlar oldukça yakından ilgilenen FED, bu anlamda sert kararlarla ilerliyor. Piyasaların gidişatına göre tahminlerde bulunan analistlerin düşüncelerine göre FED’in bu ay açıklayacağı faiz artırımının 75 baz puanlık olması bekleniyor.

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
cake kırılıma çok yakın! hedef kaç dolar? pancakeswap nedir

CAKE Kırılıma Çok Yakın! Hedef Kaç Dolar?

Sonraki Haber
shiba inu yakım oranı düşüyor!

Shiba Inu Yeni Hedef Kaç Dolar? SHIB Kırılıma Çok Yakın!

İlgili Haberler