Dünyanın Beşinci En Büyük Havayolu Firması Müşteriler İçin Maliyetleri Düşürme Amacıyla Blockchain’e Geçiyor

Avrupa havayolu şirketi holding Air France-KLM, blockchain seyahat ekosistemi Winding Tree ile ortaklık kurdu. Ortaklığın amacı, aracıları keserek şirket müşterileri için maliyetleri azaltmak.

İttifak, 4 Eylül Perşembe günü resmi web sitesinde yayınlanan yazı ile duyuruldu.

Air France-KLM, 2018 yılında elde ettiği gelire göre dünyanın en büyük beşinci havayolu şirketi ve blockchain teknolojisi ile, “müşteriler için, özellikle de aracı sayısını azaltarak, tedarikçiler için daha kârlı olan müşterilere daha avantajlı bir seyahat fırsatı” sunmasına yardımcı olacak.

Air France-KLM Strateji ve İnovasyon Başkan Yardımcısı Sonia Barriere, blockchain teknolojisinin hem müşteriler hem de şirketler için “seyahat endüstrisinde devrim yaratacağını” düşünüyor.

Yeni anlaşma ile, Air France-KLM, daha önce Winding Tree ile ortaklık yapmış olan diğer havayolu şirketlerinin arasına katılıyor.

Şirketin halihazırda Lufthansa, Swiss Air, Air New Zealand, Avusturya ve Brüksel Havayolları ve Eurowings ile sözleşmeleri var. Buna ek olarak, açık kaynaklı seyahat platformu İskandinavya ve Baltık Bölgesi, Nordic Choice Hotels’deki en büyük otel zincirlerinden biri ile de çalışıyor.

Havayolları, sadece rezervasyon sürecini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda sadakat programlarını başlatmak, bagajları takip etmek ve havalimanı lojistiğini geliştirmek maksadı da taşımaktadırlar.

Örneğin, S7 Rus havayolu şirketi, iç hatlarda uçuş yapan uçaklar için blockchain bazlı akıllı sözleşmeler kullanmak için devlete ait doğalgaz devi Gazprom ile ortaklık kurdu. Ve Singapur Havayolları Microsoft ile birlikte geliştirilmiş, blockchain tabanlı bir sadakat dijital cüzdanı başlattı.

Bir Cevap Yazın