Dünya Bankası Başkanı: Dağıtılmış Muhasebe Teknolojisi “Büyük Potansiyel”

dünya bankası blok zincir blockchain bitcoin

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, dağıtılmış defter (LTT) teknolojisinin “devasa bir potansiyele” sahip olduğunu ve bankanın yenilikçi teknolojilere ayak uydurması gerektiğini belirtti. Kim, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankaları’nın Bali, Endonezya’da 11 Ekim’de yaptığı Yıllık Toplantısı’nda konuştu.

Kim refahı artırırken yoksullukla mücadele etmenin önemine değindi ve “teknolojik dünyada, kötü pratiklerin nesiller boyu sürmesine yardım edecek yenilikler, yolsuzluğun sonsuza dek sürmesini engelleyecek nesillerin var olduğunu” belirtti.

“Kripto paralardan bahsettik, ama dağıtılmış defterin muazzam bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz ve blok zincirleme teknolojisiyle tüm bağı yarattığımız, tahsis ettiğimiz ve yönettiğimiz ilk blok zincirini Ağustos ayında yayınladık.”
Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim

Kim ayrıca, blok zincir (blockchain) dağıtımının evrak ve maliyetleri azaltmasına yardımcı olduğunu ve gelecekte “son derece yararlı olabilecek bir şey” olduğunu belirtti. Ancak, bankanın en son gelişmelere ayak uydurmadığını, özellikle de müşterilerinin “ortaya çıkan harika şeylerden” yararlanmasına yardımcı olacak bir yol olduğunu kabul etti.

Kim’e göre, Dünya Bankası’nın hedefi, 2020 yılına kadar finansal hizmetlere evrensel erişim geliştirmektir, teknoloji dünyasıyla daha derin bir etkileşim olmadan gerçekleşmeyecektir.

Dünya Bankası ve Avustralya Commonwealth Bank (CBA), blok zincir (blockchain) üzerinde bir kamu tahvilini yayınladı. 73.16 milyon dolarlık anlaşma, 28 Ağustos’ta gerçekleştiği ve yüzde 2.251’lik bir getiri elde etmek için fiyatlandırıldığı bildirilen iki yıllık tahviller gerektirmektedir.

Blok zincir platformunun olumlu sonuçlarının ardından, Dünya Bankası’nda hazineci olan Arunma Oteh, bankanın “sermaye piyasalarını daha güvenli ve verimli hale getirmek için yeni teknolojilerden faydalanmanın yollarını aramaya devam edeceğini” belirtti.

Özellikle, Dünya Bankası Başkanı daha önce kripto paralara yönelik eleştirileri dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında CNBC ile konuşan Kim, blok zincir (blockchain) teknolojisiyle ilgili görüşlerini paylaşırken, Bitcoin gibi blok zincir (blockchain) türevlerinin risklerini de belirtti. Kim açıklamasında:

“Blok zincir (blockchain) teknolojisi herkesin heyecan duyduğu bir şeydir, ama Bitcoin’in [blockchain’in para birimindeki kullanımının] çok az örneğinden biri olduğunu hatırlamak zorundayız. Blok zincir (blockchain) kullanıldığı zamanlar temelde Ponzi şemalarıydı, bu yüzden önemli olan eğer ileri gidersek, istismar edilmeyeceğinden eminiz. ”

Bir Cevap Yazın