Çin Merkez Bankası: Bitcoin İşlemlerini Yüzde 90’dan Yüzde 10’a İndirdik!

Enes Cebe
volvo'nun ana şirketi, çin'de blok zinciri projesi başlattı
Bitlo

Çin Halk Bankasının resmi açıklamasına göre, ülkede yapılan bitcoin bazlı işlemlerde kayda değer bir azalma yaşandı. 

1990’ların başındaki yüksek enflasyondan 1997’deki Güney Asya krizine kadar birçok konuya değinen banka raporunda, bitcoin ve kripto para birimlerine de ver verildi.

Kripto İşlemlerinde Büyük Azalma

Geçmişte finansal risklere karşı nasıl mücadele verildiği ve gelecekte neler yapılabileceğinin anlatıldığı açıklamada, “Finansal Düzenin Kapsamlı Düzeltilmesi” başlığı altında kripto para birimleri ve Bitcoin’e de yer verildi. Ülkedeki mevcut dijital durum rakamlarla anlatıldı. Konuya ilişkin raporda yer alan ifadeler şu şekilde:

İnternet finansal kaosun merkeziydi ve bunun düzeltilmesi gerekiyordu. Tüm kişiden kişiye çevrimiçi kredi platformları ülkede varlığını yitirdi. Sanal para işlemlerinin ‘hype’ını engelleyen Çin’in Bitcoin işlem oranındaki payı yüzde 90’dan yüzde 10’a düştü. İnternet platformu şirketlerinin tüm mali süreci kontrol altına alındı ​​ve lisanslı kuruluşlar ile internet platformu şirketleri arasındaki ticari işbirliği düzenlendi.

Çin’in Kripto Sektörüne Karşı Mücadelesi

Hatırlanacağı üzere 2021 yılının Mayıs ayında Çin, kripto madenciliğine karşı kripto topluluğunu şoke eden büyük bir operasyon başlatmış ve ülkedeki tüm madencilik faaliyetlerini yasaklayacağını duyurmuştu. Haziran ayında madencilik şirketleri ve tesisler büyük darbe aldı. Birçok madenci Çin’den Rusya, Kazakistan ve ABD’ye göç etmek zorunda kaldı.

Çin Başkan Yardımcısı Liu He tarafından yapılan açıklamadan hemen sonra Bitcoin fiyatında tarihi düşüşler yaşandı ve BTC Temmuz ayında 29 bin dolara kadar çekildi. Hash oranlarında büyük düşüşler yaşansa da göç hareketinin sona ermesiyle eski seviyelere geri dönüldü.

Çin ayrıca Eylül ayında ülkedeki tüm kripto para işlemlerini yasaklamıştı.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
difficultly ribbon on chain analizi

Difficultly Ribbon

Sonraki Haber
devere group ceo’su: bitcoin 50.000 doları görebilir

deVere Group CEO’su: Bitcoin 50.000 Doları Görebilir

İlgili Haberler