Brezilya Vergi Düzenleyicisi, Kripto Para Vergilendirmesi Üzerine Tasarı Yayınladı

brezilya-kripto-para-cryptocurrency-borsa-düzenlemesi

Ülkedeki vergi tahsilatını yöneten Brezilya Federal Gelir Dairesi (RFB), 30 Ekim Salı günü yayınladığı bir belgeye göre, kripto varlık işlemleri hakkında aylık raporlar almaya çalışıyor.

Makalede, RFB, Brezilya merkezli kripto para borsalarının artık tüm kripto para ile ilgili işlemler hakkında aylık olarak detaylı raporlar göndermeye mecbur olduğunu açıkladı. Örneğin, şirketler işlem miktarlarını ve müşterilerin kimliklerini açıklamak zorundadır.

Ayrıca, Brezilya’da ikamet eden hem tüzel kişiler ve bireyler, şu anda 10.000 Brezilya Realini (2.700 $) aşan yabancı kripto borsalarında yaptıkları tüm işlemleri bildirmekle yükümlüdür.

RFB’nin kripto vergilendirme taslağı, ayrıca, işlemlerini rapor etmeyenler için bir dizi yaptırım kararı da almıştır. Vergi beyannamesinin ertelenmesi için vatandaşların 1.500 Brezilya Reali (400 $) ödemek zorunda kalacaklar. Sağlanan bilgilerin yetersiz veya yanlış olması durumunda, RFB de işlem değerinin yüzde 3’üne kadar para cezası verebilir.

Vergi gözlemcisi yeni düzenlemeye ilişkin teklifleri almak için halka açık bir istişare başlattı.

Brezilya Federal Gelir Dairesi (RFB)
Brezilya Federal Gelir Dairesi (RFB)

Açıklayıcı notta düzenleyici, ülkedeki kripto para endüstrisinin önemli ölçüde büyümesi nedeniyle bu tür önlemlerin alındığını belirtmektedir. RFB’ye göre, kripto para değişim müşterileri, Sao Paulo’da bulunan Brezilya borsasında B3’te kayıtlı kullanıcı sayısını şimdiden aştı. Buna karşılık, beş büyük Brezilya kripto para borsasının gerçekleştirdiği günlük işlem hacmi, 8,3 milyon Brezilya Realine (yaklaşık 2,2 milyon dolar) ulaşmaktadır.

Düzenleyicinin taslağı, Brezilya bankalarının, yerel antitröst ajansı (CADE) tarafından başlatılan bir soruşturmaya yol açan kriptoyla ilgili hesapların kapatılmasına yönelik hareketini izliyor. Soruşturma, Kripto endüstrisinden gelen bazı şikayetleri takiben Brezilyalı Blockchain ve Cryptocurrency Association (ABCB) talebi üzerine başlatıldı.

CADE, bankanın kararıyla hedeflenen on Brezilya kripto para borsasına bir anket gönderdi. Firmaların işlerinin Brezilya’da nasıl işlediğini açıklamaları istendi.

Ekim ayı sonlarında, Brezilya Federal Bölge Mahkemesi büyük bankalar Banco do Brasil ve Santander Brasil yerel kripto değişimi Bitcoin Max için hesaplarını yeniden açmak zorunda. Hakim, bankaların kriptoyla ilgili hesapları kapatma kararının, tüketici koruma kurallarını ihlal eden “kötü niyetli davranış” olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın