Blockchain, Bir Uzmana Göre Coronavirüs ile Mücadelede Yardımcı Olabilir

Blockchain-Bir-Uzmana-Gore-Coronavirus-ile-Mucadelede-Yardimci-Olabilir

Hong Kong Üniversitesi’nden bir akademisyen, koronavirüs salgınıile daha iyi mücadele verebilmek için blockchain ve Yapay zeka (AI) odaklı stratejilerin uygulanması gerektiğini iddia ediyor.

Syren Johnstone, 5 Şubat’ta Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölüm blogunda, koronavirüs salgınının “teknoloji endüstrisi için silah çağrısı” olarak görülmesi gerektiğini savunan bir yazı yayınladı.

Blockchain ve Yapay Zeka (AI)

Johnstone’un iddiası, hayır kurumlarının şu anda Pekin’in kurumsal ve siyasi seçimleri nedeniyle bağışları etkin bir şekilde kriz yanıtları için kanalize etme yeteneklerinde engellendikleri iddiasıyla başlıyor.

Çin hükümeti şu anda tüm devlet bağışlarını hükümet destekli beş yardım kuruluşu aracılığıyla yürütüyor – savunduğu bir yaklaşım, ülke özel sektör yardım kuruluşlarının oluşturulmasını sağlayan bir yasa oluşturmadan önce “2016 öncesi Çin’e bir geri dönüş” anlamına geliyor. Diye devam ediyor:

“Huni düzeni, hükümet destekli beş yardım kuruluşunun amaca uygun olduğunu ve mevcut krizi daha iyi yönetebileceğini varsayıyor. Bu varsayım, krizlere yanıt vermekten sorumlu kuruluşların temel sorumluluklarını yönetmekte zorlandıklarını gösteren tarihsel ve daha yeni kanıtlarla çelişebilir.”

Pekin’in merkezileştirme yaklaşımının sadece sorunu birleştirdiğini ve devlet liderliğindeki bir yaklaşım yerine teknoloji endüstrisinin bir çözüm sunması gerektiğini söyledi. Özellikle, zaten Alibaba, SF Express ve Apple tarafından yaygın olarak kullanılan blockchain ve AI teknolojisini kullanmalıdır – yani “neden hayır kurumları değil?”

Blockchain, tüm bağışların şeffaf bir şekilde kaydedilmesini ve izlenmesini sağlayacak ve nihai son kullanıma kadar sürecin herhangi bir noktasında kişi veya kuruluşların hesabını tutmayı mümkün kılacaktır. Johnstone, kötü yönetimin daha fazla kamu görünürlüğü ile azaltılacağını ve bağışçıların katkıları üzerinde daha fazla gözetim ve kontrol sahibi olmasını sağlayarak halkın sisteme olan güvenini artırabileceğimizi söylüyor.

Jonhstone, tartışmayı desteklemek için Başkan Xi Jinping’in kendi blockchain teknolojisini desteklediğini ileri sürerek, teknoloji şirketlerinin küresel olarak Çin’in endüstrisi ile çalışması gerektiğini ve özellikle AI’nın “kooperatif bir manzara arzuluğunu” gösterdiğini belirtti.

Koronavirüs çözümünün Çin hükümetinin 2013 yılında kurulan kendi ilkesini temel alması gerektiği sonucuna varıyor:

“Pazarın kaynakların tahsisinde belirleyici bir rol oynamasına izin verilmelidir. Çin’deki kamu-özel ve karma mülkiyet reformları, merkezi olarak kontrol edilen kuruluşların […], özel girişimin sahip olduğu hızda herhangi bir konuda yönetim sistemleri geliştirmediği veya sorunlara yenilikçi çözümler geliştirmediğini kanıtlıyor.”

Bir Cevap Yazın