Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin-Nasil-Kazanilir-btc-madencilik-mining-asic-blok-zincir-blockchain

Bitcoin (BTC) madencilik adı verilen bir sistemle kazanılabilir. Madencilik, blok zincir (blockchain) ağında yapılan işlemlerdeki kripto işlemleri çözülmesinin yapılmasıdır.

Bu kripto işlemler Bitcoin transferlerinin cüzdanlar arası yapılmasını sağlamaktadır. Gönderici cüzdanın adresini ve bakiyesini onaylar ardından gidecek cüzdan adresi ile eşleştirir ve transferin uygun olduğuna dair onay verir. Bu işlemler sonucu madenciye Bitcoin verilmektedir, böylece Bitcoin üretimi de yapılmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği ilk yıllarda bilgisayar işlemcileri ile yapılıyordu (CPU) ve blok başı 50 BTC gibi bir ödül veriyordu. İlerleyen zamanlarda madencilik yapan kişilerin artması ile zorluk seviyesi de arttı. Zorluk seviyesinin artmasıyla daha verimli olan ekran kartları (GPU) ile madencilik yapılmaya başlandı.

Bitcoin’in bilinirliğinin artması sayesinde işlemler artmaya ve madenci sayısı artmaya başladı ve blok başı BTC ödülü madenciler arasında paylaşıldığı için çok düştü. Bu artış madencilikte zorluk seviyesinin artışına neden oldu ve artık ekran kartları da verimli bir kazanç sağlayamaz oldu.

Bu noktada Bitcoin (BTC) madenciliği için özel üretilen ve ASIC adı verilen cihazlar üretilmeye başlandı. Bitcoin üretmenin tek yolu şu anda ASIC cihazları ile yapılabilmektedir. Madencilik işlemi her ne kadar Bitcoin kazancı sağlasa da cihazların elektrik tüketimi göz önüne alındığında az sayıda ASIC cihazı ile madencilik yapan kişilerin kazançları ciddi anlamda düştü.

Madenciliği az sayıda ASIC cihazı ile yapan kullanıcıların yerini, büyük mekanlarda çok sayıda ASIC cihazı ile Bitcoin madenciliği yapan “Bitcoin Farm (Bitcoin Çiftliği)” adı verilen işletmeler kuruldu. Bu işletmelerin bir çoğu devlet teşviği olan ülkelerde kuruldu. Bu ülkelerin başında Çin gelmektedir.

Madencilik Yapmadan Bitcoin Sahibi Nasıl Olunur?

Madencilik işleminin zorluğu ve tüketilen enerjinin üretilen Bitcoin tarafından karşılanamamasıyla beraber bir çok yatırımcı ve kullanıcı borsalar üzerinden reel para birimleri karşılığında Bitcoin satın almaya başladı.

Borsalardan Bitcoin satın alma dışında Bitcoin kazanabileceğiniz bair kaç yöntem daha vardır. Bu yöntemler:

  • Elinizde bulunan bir ürünü internet üzerinde Bitcoin ödemeli olarak satabilirsiniz. Reel para birimleri yerine Bitcoin ile ödeme yapacak bir çok kişi bulunmaktadır. Yakın zamanda araba, ev ve hatta İngiltere’de bir şato dahi Bitcoin karşılığında satıldı.
  • İnternet üzerinde belirli görevleri yerine getirerek Bitcoin kazanma. Bu yöntem kimi zaman reklam izlemek kimi zaman da oyun oynamak şeklinde olabiliyor. Güvenilir bir site olması elbette en önmeli nokta.
  • Bitcoin bir çok kişi ve kurum için artık bir varlık statüsünde. Bu durumda Bitcoin varlığınız ile faiz kazanabilmenize olanak sağlar. Bu işlem için güvenilir bir siteden işlem yapmaya dikkat etmenizde fayda var.
  • İş karşılığı ödemeyi Bitcoin olarak alma. Tasarımcı, yazılımcı, grafiker, editör ve gelişirici gibi meslek gruplarından birinde iseniz, freelancer olarak yapacağınız işlerden Bitcoin ile ödeme alabilirsiniz.

Bitcoin satın alma işleminin detayları için “Bitcoin Nasıl Alınır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın