Bitcoin ile Nasdaq 100 endeksi arasındaki korelasyon rekor seviyede!

Gözde Kılıç
bitcoin nasdaq korelasyonu
Bitlo

Bitcoin ve büyük teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq 100 endeksi benzer hareketler sergiliyor!

Özellikle 2020’de COVID-19 pandemisinden sonra bu benzerlik daha da dikkat çekiyor. Küresel olarak tanınmış olan pek çok şirketi bünyesinde barındıran Nasdaq 100, Microsoft, Apple, Amazon Tesla gibi inovasyon liderlerinin yer aldığı, piyasa değerine göre en büyük 100  dünya devlerini bulunduruyor.

Konuyu daha net bir şekilde açıklamak gerekirse, korelasyon istatistiksel hesaplamalarda iki veya daha fazla değişken arasındaki doğrusal ilişkinin yönünü ve gücünü gösterir. Eğer ki bir değişken arttığında diğeri de artıyorsa ikisi arasında pozitif bir korelasyon olduğunu söyleyebiliriz. Şu an Nasdaq ve Bitcoin beraber yükselip beraber düşme eğilimine giriyorlar.  Şunu da belirtmekte fayda var ki korelasyon katsayısının yüksek olması, değişkenlerin her koşulda bir neden-sonuç ilişkisi içinde olduğu anlamına gelmiyor.

Amerikan Merkez Bankası FED, şahin tonda söylemlerini devam ettiriyor

Sıkılaştırıcı para politikası söylemleri arttıkça her iki varlık da baskı altına girerken, Bitcoin ve Nasdaq 100 arasında pozitif korelasyon dikkat çekiyor.

Hisse senetleri ve bitcoin arasında kıyaslama yapacak olursak, Bitcoin genel itibarıyla diğer hisse senetlerinden daha iyi bir performans gösteriyor. Bloomberg istatistiklerine göre ikili arasındaki 40 günlük korelasyon 0,6945 seviyesine ulaşarak rekor seviyede bulunuyor. Bu durum Bitcoin’in finansal piyasalara daha da adapte olmaya başladığını gösteriyor. Bitcoin her geçen gün yatırımcıların ilgisini daha da  çekmeye devam ediyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
luna vakfı 100 milyon dolar değerinde bitcoin satın aldı!

Luna Vakfı 100 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Satın Aldı!

Sonraki Haber
shib topluluğu shıba inu token yakmaya devam ediyor

SHIB Topluluğu Shıba Inu Token Yakmaya Devam Ediyor

İlgili Haberler