Bitcoin Madencilik Zorluğunda Son Veriler

İlker Devrim
bitcoin hash rate'i düşüyor
Bitlo

Bitcoin madencilik zorluğunda BTC.com verilerinden alınan bilgilere göre son dönemde %4,81 oranında düşüş oldu. Çin Hükümeti’nin geçtiğimiz ayda Bitcoin madenciliği ile ilgili kısıtlaması, madencilik zorluk seviyesinin düşmesinde çok etkili oldu. 21.05 trilyon olan Bitcoin madencilik zorluk puanı 7.5 trilyon puan düşerek 13.67 trilyona kadar geriledi.

Çin’den Bitcoin madenciliğine gelen baskılar ve madencilerin operasyonlarını farklı ülkelere taşıması hash ratein düşmesine neden oldu. Bu taşınmalarla birlikte hash oranının düşmesinden sonra Çin’de Bitcoin madencilik zorluğu diğer ülkelere göre daha zor hale geldi.

Bitcoin Madenciliği Zorluğunun Nedeni?

Aslında Bitcoin madenciliğinin kolaylığı ya da zorluğu madenci sayısına bağlıdır. Online madenci sayısı ne kadar az olursa Bitcoin madenciliği de aynı oranda kolay olur.

Çin’deki Kısıtlama Nasıl Etki Etti?

Geçtiğimiz ay Çin’nin Bitcoin’i kısıtlama kararından sonra HasCow ve BTC.TOP gibi Çinli madencilerin de içinde olduğu ülkedeki madencilik operasyonunu durdurmasıyla madencilik zorluğunda %28 oranında düşüş yaşandı.

Çin’in Sincan eyaletinde Bitcoin madencileri için alınan kapatma kararından sonra ülkede yasaklar devam ediyor. Çin’in  güneybatısında olan Sichuan’ın Ya’an Belediyesi 26 madencilik operasyonunu kapattı. Bu kapamalarla Bitcoin hash oranı ise %17 kadar düştü.

Çin’deki etki Bitcoin  destekçileri için sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına sebep oldu. Bitcoin ağı eski performansına ulaşmak için sinyaller vermiyor değil. En son hash oranı 101.6 EH/s, 14 Mayıs’ta belirlenen en yüksek seviyeden  99 EH/s fark olsa da madenciler, bundan sonra daha iyi zamanların geleceğine olan inançlarını yitirmiş değiller.

Bitcoin Hash Rate Nedir?

Bitcoin madenciliği büyük enerji tüketimi ile yapılır ve yüksek işlemsel güce ihtiyaç duyan karmaşık bir matematiksel algoritmadır.

Bitcoin ağının işlemci hızını ,gücünü ölçen bir birimdir. Burada hız çok önemlidir. Hash oranı birim olarak Exahash EH/s şeklinde gösterilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
paxg nedir?

Pax Gold (PaxG) Nedir?

Sonraki Haber
çin ile abd'nin bitcoin savaşı

Çin Bitcoin ile ABD’den Dolar Pompalıyor

İlgili Haberler