Bitcoin HODL’cıları Artı Pozisyonda!

hodl nedir

HODL yapan Bitcoin yatırımcıları uzun zaman sonra ilk kez artı pozisyona geçti. Ekim 2020’den beri negatif bölgede yer alan yatırımcıların negatif bölgeye geçişi, geçen yılın sonunda Bitcoin fiyatının yükselmesiyle başlamıştı. 

Uzun vadeli yatırımcıların aylık net pozisyon değişimini gösteren metriğe göre 2020’nin kasım ayından beri kırmızı bir görünüm söz konusuydu. Bu dönem ise, Bitcoin’in 18.000 doları geçip 2017’de 20.000 dolarlık rekor fiyata ulaştığı döneme denk geliyor. Bitcoin’in değeri 2018’in mart ayında ise 10.000 doların altına inmişti. 

2019 yılında Adamant Capital tarafından geliştirilen metriğin geliştiricilerine göre, Bitcoin’in boğa piyasasına girdiği dönemlerde yüklü miktarda Bitcoin nakite çevriliyor. Ayı dönemi başladığında ise HODL’cılar akümülasyon yapmaya başlıyor. Kimilerine göre benzer bir trend değişimi, 2018’in ilk çeyreğinde de yaşanmıştı. 

HODL Nedir?

Elde tutmak anlamına gelen “hold” kelimesinin yanlış yazılmasıyla ortaya çıkan ve tamamen kripto para dünyasına özgü olan “HODL” kavramı, ne olursa olsun elindeki varlığı satmayan ve çok uzun süre bekleten yatırımcılar için kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın