Bitcoin Enflasyon Sınavını Geçecek mi? Bitcoin Grafiğinde Önemli Teknik Seviyeler!

Avatar
bitcoin enflasyon sınavını geçecek mi? bitcoin grafiğinde önemli teknik seviyeler! btc1
Bitlo

Dünya genelinde enflasyon sorun olmaya devam ediyor. Genel olarak hanehalklarının beklentisi global enflasyonun görece olarak düşmesi ve alım gücünün artış göstermesiyken, gelen veriler ile birlikte global olarak artan enflasyon sorunu giderek tırmanıyor. Jeopolitik durumun artan emtia fiyatlarında rol oynamaya devam etmesi ve gelecekte oluşabilecek arz şoklarıyla birlikte piyasa katılımcılarının enflasyona yönelik beklentileri de artış gösterebiliyor.

Tüm bu gelişmelere bir de piyasalardaki belirsizlik durumu eklenince, ileriye yönelik pozisyon alma konusunda zorlukların yaşanması olası olabiliyor. Günümüzde birçok açıdan finansal piyasaların reel piyasalara kaynak sağlama faktörü göz önünde bulundurulmaya devam ederken, global olarak mal ve hizmet maliyetlerindeki artışlarda kişilerin daha çok finansal araçlardan yatırım yoluyla gelir elde etme, farklı enstrümanları tanıma ve farklı alanlara talep göstermelerine neden olabiliyor. Bu durum, finansal enstrümanlardan olan beklentilerin de değişiklik sağlamasına neden olabiliyor. 

Genel olarak uzun yıllardır piyasalarda risk eğiliminin azaldığı ve belirsizliğin artığı durumlarda altın tarafı bir güvenli liman ve enflasyondan korunma aracı olarak görülürken, günümüzde sınırlı bir arza sahip olan Bitcoin’in güvenli liman olup olmadığı tartışmaları da önem kazanıyor.

Bitcoin’in son yükselişine baktığımızda, endekslerden pozitif ayrışarak kendi dinamikleriyle bir yükseliş gerçekleştirdiğini ve son zamanlarda çok gündeme gelen Nasdaq ile olan korelasyonuna rağmen pozitif ayrıştığını görmüş olduk. Tüm bu gelişmeler  artan enflasyon ve negatif reel faiz durumunda Bitcoin’inde bir korunma aracı olarak görülebileceği konusunda olasılıkları güçlendirebilir. 

bitcoin enflasyon sınavını geçecek mi? bitcoin grafiğinde önemli teknik seviyeler! btc

Teknik açıdan baktığımızda  Bitcoin’in günlük grafikte Ichımoku bulutunu yukarı yönlü kırmış olduğunu ve bulutun yukarı yönlü trendi onaylamaya başladığını görüntülüyoruz. 44.300 dolar direncinden tepki alan Bitcoin tekrardan Ichımoku bulutununa doğru tekrardan bir geri çekilme yaşayabilir. Ichımoku bulutunun düz bir şekilde çizgi oluşumuna devam etmesi bu seviyelerin destek olarak çalışma ihtimalini de kuvvetlendirebilir. Bulut içerisine doğru aşağı yönlü hareketliliğin devam etmesi durumunda sırasıyla 20 ve 50 günlük hareketli ortalama seviyeleri test edilebilir. 

Grafik üzerinde yukarı yönlü kalıcı hareketlerin devamı için 44.300 ve 45.300 dolar bandının hacimli bir şekilde yukarı yönlü kırılımı önemli olabilir. Bu seviyelerin yukarı yönlü kırılması durumunda sırasıyla 48.000 dolar ve 200 günlük hareketli ortalama seviyelerinde doğru yükseliş yaşanabilir. MACD histogramının pozitif bölgede genişlemeye devam etmesi yukarı yönlü hareketin ivme kazanmasına neden olabilir. 

 

Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Bu içerikte yer alan bilgiler herhangi bir kripto varlık için alım veya satım tavsiyesi içermez. Burada yer alan yorum ve öneriler yalnızca içeriği hazırlayanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Finansal piyasalarda işlem yapmak risk içerdiğinden sadece burada yer alan bilgilere göre yatırım yapılması risk ve getiri beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir. Alış ve satış işlemlerinizi kendi kararlarınız doğrultusunda yapmalısınız, doğacak sonuçlardan Paranfil sorumlu değildir.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ukrayna başbakan yardımcısından uniswap'a övgüler ww

Ukrayna Başbakan Yardımcısından Uniswap’a Övgüler

Sonraki Haber
akbank sanat, nft sergisi düzenledi 119300578 gettyimages 1036324818

Akbank Sanat, NFT Sergisi Düzenledi

İlgili Haberler