Bitcoin Balinaları Fiyat Değişkenliğinden Sorumlu Değil

Blockchain araştırma firması Chainalysis tarafından yapılan yeni bir çalışma, Bitcoin (BTC) balinalarının fiyat oynamalarından sorumlu olmadığını göstermektedir. Çalışmada, 1 milyon BTC’yi veya yaklaşık 6,3 milyar dolarlık bir miktarı temsil ettiği bildirilen en büyük 32 BTC cüzdanı incelendi.

BTC balinaları, büyük miktarda kripto para birimine sahip olan ve piyasadaki fiyat oynamaları üzerinde etkili olduğu söylenen bireyler veya kurumlardır. Ancak, Chainalysis’in verileri BTC balinalarının “farklı bir grup” olduğunu ve bunların sadece üçte birinin aktif tüccar olduğunu ortaya koyuyor. Bu ticaret balinaları piyasayı hareket ettirecek kadar büyük olan işlemleri yürütme kabiliyetine sahip olsalar da, net olarak, sürüye karşı işlem görüyorlar ve fiyat düşüşlerinde satın alıyorlar.

Kripto Para ve Blok Zincir Analiz Şirketi Chainalysis

Araştırma sırasında, firma 32 cüzdanı dört gruba ayırdı. En aktif kategori, borsalarda düzenli olarak BTC ile işlem yapan tüccarlara ait dokuz cüzdandan oluşmaktadır. BTC sahiplerinden oluşan bu grup, 2 milyar doları aşan 332.000’den fazla kripto parayı kontrol ediyor, ancak bunların sadece üçte biri BTC’yi aktif olarak kullanıyor. Bu tüccarların çoğunun 2017 yılında pazara girdiği bildiriliyor.

İkinci grup, toplamda 332.000 jetona sahip 15 yatırımcının yer aldığı madenciler ve erken yatırımcılar tarafından temsil edilmektedir. Bu grubun ticaret faaliyetinin “aşırı derecede düşük” olduğu bildirilmekle birlikte, rapor, çoğu BTC fiyatlarının yükseldiği 2016-2017 tarihleri arasında önemli ayrılıklar yaşandığını belirtiyor.

Geriye kalan iki kategori arasında 125.000 jetonun ve varlık değerinde 790 milyon doların bulunduğu üç “suçlu” cüzdanı ve 212.000 jetonun 1.3 milyar dolar üzerinde olan “kayıp” cüzdanları bulunuyor. Araştırma, 2011 yılından beri “kayıp” cüzdanlardan hiç işlem yapılmadığını tespit etmiştir.

Kripto para ticaret balinalarının analizi, 2017 ve 2018’deki büyük düşüşler sırasında BTC’nin net alıcıları olduğu gibi, volatiliteyi artırmadıklarını tespit etti. Çalışma şöyle devam ediyor:

“Bu net aktivite, ticaret balinalarının herhangi bir miktardaki Bitcoin’i satmadığını, daha ziyade 2016 ve 2017 sonlarında Bitcoin’in net alıcılarını olduklarını gösteriyor. Bu, ticaret balinalarının toplamda, düşüşler üzerinde alım yaptığını ve sonuç olarak, piyasada istikrarı bozucu bir faktör olmaktan ziyade dengeleyici olduğunu göstermektedir. … ”

Aralık 2017’de BTC’nin fiyatının 19.000 dolara yükselmesinin ardından, topluluk, mevcut BTC’nin yüzde 40’ına sahip olan 1000 kişinin aynı anda paraya çevrilmesi durumunda ne olacağı konusunda endişe duydu. Bir grup balinanın koordine edilmiş bir grevi, piyasada bolca para biriktirmek için yeterli paralar satması, fiyatları belli tüccarların avantajına bırakabilir.

Bir Cevap Yazın