BAE Menkul Kıymetler Düzenleyicisi 2019 yılında Sermaye Piyasaları için ICO’ları Tanıtmaya Hazırlanıyor

Reuters’in haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ‘nin ulusal menkul kıymetler düzenleyicisi, 2019 yılında sermaye piyasaları için İlk Para Teklifleri’ni (ICO) sunmayı planlıyor.

Reuters, düzenleyicinin, şirketlerin sermayelerini arttırabilecekleri araçları çeşitlendirmek için yenilikçi fon yaratma modelini benimsemeye başladığını belirterek, son yıllarda düşük petrol fiyatları ile zayıflayan sermaye piyasalarının, Başlangıç Halka Arzını (IPO) olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.

Reuters’a yaptığı açıklamada, ülkenin ulusal menkul kıymetler gözlemcisi CEO’su Obaid Saif el-Zaabi:

“Emirates Menkul Değerler ve Emtia Kurumu [ESCA] yönetim kurulu, ICO’ları menkul kıymetler olarak kabul etti. Planımıza göre, 2019’un ilk yarısında bir zemin oluşturmak için üzerinde düzenlemeler yapmalıyız. ” dedi.

Al-Zaabi, ESCA’nın şu anda uluslararası danışmanlarla ICO’lar için düzenlemeler hazırladığını ve ICO ticaret platformları geliştirmek için Abu Dhabi ve Dubai hisse senedi piyasaları ile işbirliği yaptığını da sözlerine ekledi.

El Zaabi, Ekonomi Bakanlığı’nın şu anda Başbakan tarafından incelenmekte olan halka arz için yeni düzenlemeler önerdiğini de kaydetti. Ayrıca, listelenen şirketlerin yönetim kurullarına atananların % 20’sinin kadın olması gerektiğine dair ayrı bir girişimden söz etti.

ESCA’nın açıklamasında, bu ayın başlarında belirtilen hükümet kaynaklarının, ICO’lar için düzenleyici tekliflerin, tüm ülke mevzuatını içeren resmi bir dergi olan Birleşik Arap Emirlikleri Resmi Gazetesinde yayımlanması üzerine resmen yasaya gireceği anlaşılmaktadır.

Ayrıca raporlar, milletvekillerinin daha fazla fintech faaliyeti çekmeyi amaçlayan düzenleyici bir sandbox lansmanını planladıklarını belirtti.

Bir Cevap Yazın