Avrupa Merkez Bankası Yetkilisinden Açıklama: Küçük Dijital Euro Ödemeleri Anonim Olarak Yapılabilir

Gülcan Uyanıker
avrupa merkez bankası yetkilisinden açıklama: küçük dijital euro ödemeleri anonim olarak yapılabilir
Bitlo

Bir Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi, potansiyel bir dijital euronun, kara para aklamayı önleme (AML) normlarına rağmen küçük ödemeler için isimsiz işlemlere izin vereceğini belirtti.

ECB İcra Kurulu üyesi Fabio Panetta’nın CBDC’lere özel muamele yapma önerisi, milletvekillerinin gizliliği en düşük seviyede bile yasaklama planını tartıştığı Bitcoin gibi özel kriptolar için önerilen kurallarla çelişiyor.

Normalde finansal işlemler müşterinizi tanıyın (KYC) adı verilen kontrollere tabidir. Bu kurallar, finansal kuruluşların, fonların aklanmadığından ve suç faaliyetlerini finanse etmek için kullanılmadığından emin olmak için ilgili kişilerin kimliğini kontrol etmesi gerektiği anlamına gelir.

Panetta bugün yaptığı açıklamada, en azından küçük ödemeler söz konusu olduğunda, ECB tarafından verilen dijital para birimini kullanan insanlar için kuralların esnetilmeye hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde milletvekillerine konuşan Panetta, düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

Dijital euro kullanılarak yapılan düşük değerli çevrimiçi ve çevrimdışı ödemeler için daha fazla mahremiyet düşünülebilir. Bu ödemeler basitleştirilmiş AML/CFT kontrollerine tabi olabilir.

AB’nin kişisel verilerin korunması konusunda katı kuralları vardır. ECB’nin 2021 anketine göre, gizlilik korumaları Avrupalıların dijital euro’da istediği bir numaralı özellik.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
yılın en büyük saldırısı ronin’in ardından şirket açıklama yaptı! kullanıcılara tazminat verilecek mi?

Yılın En Büyük Saldırısı Ronin’in Ardından Şirket Açıklama Yaptı! Kullanıcılara Tazminat Verilecek mi?

Sonraki Haber
dogecoin kurucusu, shiba inu metaverse projesini hedef aldı!

Dogecoin Kurucusu, Shiba Inu Metaverse projesini Hedef Aldı!

İlgili Haberler