Avrupa Ağustos 2022 Enflasyon Oranı Rekor Seviyede!

Özlem Özbek
avrupa ağustos 2022 enflasyon oranı rekor seviyede! avrupa agustos 022 enflasyon orani rekor seviyede
Bitlo

Avrupa bölgesi ağustos ayı enflasyon verisi rekor seviyede açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD yıllık enflasyon oranının açıklanmasının ardından bugün ise Avrupa bölgesi enflasyon oranı açıklandı. Oranlar beklendiği gibi yıllık 9.1, aylık ise 0.6 olarak belirlendiği aktarıldı. ABD enflasyon oranı ise yıllık 8.3, aylık bazda ise yüzde 0.1 oranında açıklanmıştı.

Avrupa enflasyon oranı yüzde “9.1”

Tüm dünyayı saran enflasyon problemi, her geçen gün katlanarak devam ederken, ülkelerin düzenleyicilerinin yaptığı her hamle de önem kazanıyor. Pek çok ülkede büyük bir sorun haline gelen yüksek enflasyon, piyasaları baskılamaya devam ediyor. Piyasaları etkilemesi beklenen Avrupa bölgesi enflasyon verileri açıklandı. Bununla beraber ağustos ayı çekirdek tüketici fiyat endeksi yüzde 0.5 olarak açıklanırken, ağustos ayı enflasyon oranı ise yüzde 0.8 olarak aktarıldı.

Küresel olarak belirtmek gerekirse hızla yükselmeye devam eden enflasyon oranları, tüm ülkelerin harekete geçmesine neden oldu. FED, düzenli olarak faiz artırımına devam ederken, tüm ülkeler kendi önemlerini almak için çalışmalarına devam ediyor. Avrupa enflasyon oranı beklentiler doğrultusunda yüzde 8.1 şeklinde açılanmış olup, geçtiğimiz yıl bu oran 7.4 seviyesindeydi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
borusan araç i̇halesi, gemide i̇hale konseptiyle bir i̇lke i̇mza attı! borusan arac ihale gemide ihale ile bir ilke imza atti

Borusan Araç İhalesi, Gemide İhale Konseptiyle Bir İlke İmza Attı!

Sonraki Haber
merge, madencilerin yüzde 30'unun fiş çekmesine neden oldu! merge madencilerin yuzde 30unun fis cekmesine neden oldu 1

Merge, Madencilerin Yüzde 30’unun Fiş Çekmesine Neden Oldu!

İlgili Haberler