Altcoin Nedir? En Popüler 8 Altcoin

Gülcan Uyanıker
altcoin
Bitlo

Hızla gelişen ve her geçen gün daha fazla rağbet gören kripto para dünyasına olan ilgi günbegün artmaya devam etmektedir. Geleneksel piyasaların yanı sıra yeni yatırım aracı arayan kişiler için dijital dünya inanılmaz bir kapıdır. Arkasında bulunan teknoloji ile insanların duymaya alışkın olduğu bir kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), piyasada bilenen en güçlü varlıktır. Bitcoin’in ardından piyasaya çıkan binlerce kripto para birimi de bu dünyayı özel kılan etmenlerdendir. Bu yazımızda akıllara oldukça takılan sorulardan biri olan altcoin nedir sorusuna cevap bulurken, en popüler altcoinler hakkında da bilgi vereceğiz.

Altcoin Nedir?

Alternatif coin kelimesinin kısaltılmış hali olan altcoin, Bitcoin dışındaki kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bitcoin dışında bulunan her kripto para birimi altcoin olarak nitelendirilebilmektedir. Bitcoin, gerek başarısı gerekse arkasında bulunan teknoloji ile kripto dünyasında adını duyuran ilk para birimidir. Bitcoin dışındaki kripto para birimlerinin altcoin olarak adlandırılmasındaki temel sebeplerden biri Bitcoin’in orijinal kripto para birimi olduğu ve daha sonra gelen kripto para birimlerinin ise Bitcoin’e alternatif olarak kabul edilmiş olmasıdır.

Alt ve coin kelimelerinin birleşiminden oluşan altcoin kelimesi Bitcoin’e alternatif olarak yaratılmış tüm kripto para birimlerine verilen isimdir. Bazı insanlar Ethereum ve Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerine altcoin demektedirler. Bunun nedeni ise çoğu kripto para biriminin Bitcoin ve Ethereum’dan çatallanması ile oluşmuş olmasıdır.  Bazı altcoinler, işlemleri doğrulamak ve yeni bloklar açmak için farklı fikir birliği mekanizmaları kullanmaktadır. Ethereum ve Bitcoin’e yeni amaçlar, yetenekler sağlayarak kendilerini bu iki kripto para biriminden ayırmaya çalışırlar. 

altcoin nedir? en popüler 8 altcoin altc

Kripto Dünyasının En Popüler 8 Altcoin’i 

Kripto dünyasında binlerce altcoin bulunmaktadır. Bu listede kripto piyasasında en çok ilgi gören 8 altcoin’i detaylı olarak inceleyeceğiz. İnceleyeceğimiz bu altcoinler Solana, Cardano, Dogecoin, Avalanche, Polygon, Polkadot, Shiba Inu ve Litecoin.

Solana (SOL)

DeFi çözümleri için çalışan bir açık kaynak projesi olan Solana’nın resmi para birimi SOL’dur. 2017 yılında İsviçre Cenevre merkezli Solana Foundation tarafından projenin çalışmalarına başlanırken, 2020 yılının mart ayında piyasaya sürüldü. Projenin başında yer alan isimler ise Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald’dır. DeFi tabanlı bir proje olan SOL, ekosistemindeki DApp’i yani, merkezi uygulamayı geliştirme amacıyla kurulmuştur. Proof of Stake ve Proof of History algoritmalarının birlikle kullanıldığı yenilikçi bir yaklaşıma sahip olan bu proje, düşük işlem ücretleri vadederken ekosistemdeki ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik etkenlerini de artırmaktadır. Solana, madenciliği yapılan bir kripto para birimidir.

Cardano (ADA)

2015 yılında geliştirilmeye başlanan, 2017 yılında ise Charles Hoskinson tarafından kullanıma sunulan Cardano, ölçeklenebilmesinin yanı sıra güvenli bir yapıya sahip üçüncü nesil blockchain platformudur. Cardano platformunun yerel kripto para birimi  olan ADA adını ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’ten almıştır. İlk merkeziyetsiz blok zinciri olan ADA, aynı zamanda ölçeklenebilirlik ve sürdürebilirlik işlevlerine odaklanmaktadır. Proof of Stake (hisse kanıtı) konsensüs mekanizmasını kullanan Cardano, hesaplama gücüne dayanan bir sistem yerine dijital varlık sahipliğini dikkate alan bir yapıya sahiptir. Cardano’nun en önemli avantajlarından biri ise elektrik tüketimi konusunda sağladığı tasarruftur.

Dogecoin (DOGE)

6 Aralık 2013 tarihinde Billy Marcus ve Jackson Palmer tarafından yaratılan Dogecoin, Litecoin tabanlı bir sistemde çalışmaktadır. Dogecoin, Twitter ve Reddit platformlarındaki kaliteli ve popüler içerikleri ödüllendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Geleneksel bankacılık işlem ücretlerinin olmadığı ve aynı zamanda eğlenceli bir ödeme sistemi oluşturmak için tasarlanmıştır. Madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi olan Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özellik deflasyonist değil enflasyonist olmasıdır. 

Avalanche (AVAX)

2020 yılında piyasaya sürülen AVAX, Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirildi. Merkeziyetsiz finansal varlıklar, finans uygulamaları ile kripto para işlem platformları ve hizmetler için güvenli, pratik ve ölçeklenebilen bir yapı sunmak amacıyla oluşturulmuş bir ağ olan Avalanche’ın yerel kripto para birimi AVAX’tır. Özel ya da genel blok zincirlerin tek bir ağda çalışmasına imkan tanıyan Avalanche’in konsensüs yapısı Slash-Snowflake-Snowball-Avalanche olmak üzere dört ayrı aşamadan oluşmaktadır. Ayrıca AVAX madenciliği yapılamayan kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

Polygon (MATIC)

Ölçeklendirme sorunlarını çözmek için yaratılmış olan Polygon, Ethereum tabanlı bir platformdur. 2017 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen Polygon, Ethereum blok zinciri ağına katkı sağlamış bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun, Polygon ekibinin kurucu liderleri arasında yer almaktadır. Ethereum alt yapısına sahip olan MATIC, Proof of Stake ve Plazma üzerine inşa edilmiş düzeni geliştirmeyi amaçlamaktadır. MATIC, madenciliği yapılamayan kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

Polkadot (DOT)

19 Ağustos 2020 tarihinde İsviçre merkezli bir vakıf olan Web3 Vakfı tarafından piyasadaki yerini alan Polkadot, ölçeklenebilirlik, gerektiği durumlarda özelleştirilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik üzerine işlevsel çözümler geliştirmek amacıyla kurulmuş bir ağdır. Nominated Proof of Stake (NPoS) olarak adlandırılan bir konsensüs mekanizmasını kullanan Polkadot’ta onaylama faaliyetinde yer alabilmek ve  konsensüs rollerini alabilmek için DOT isimli “governance token”ını “stake etmek” gerekmektedir. Madenciliği yapılmayan kripto para birimleri arasında yer alan DOT, aynı anda pek çok blok zincir projesine ev sahipliği yapabilmeyi, farklı projeleri beraber çalıştırabilmeyi hedefliyor.

Shiba Inu (SHIB)

2020 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülen Shiba Inu, Ryoshi isimli anonim kişi ya da kişiler tarafından yaratılmıştır. Shiba Inu, Ethereum ağı üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca ShibaSwap adında kendi merkeziyetsiz borsası bulunmaktadır. Shiba Inu, madenciliği yapılabilen kripto para birimleri arasında yer almaktadır. 

Litecoin (LTC)

Blok zincir ağındaki ödeme hizmetlerinde kullanılan Litecoin, 13 Ekim 2011 yılında Charlie Lee tarafından piyasa sürülmüştür. Litecoin’in sembolü LTC şeklinde gösterilmektedir. Bitcoin’e nazaran daha basit bir sisteme sahip olan Litecoin ona oldukça benzer bir altyapıya sahiptir. Gümüş Bitcoin olarak adlandırılan Litecoin, maliyet açısından lider kripto para birimine göre daha verimli ve blok onayı daha yüksektir. PoW algoritmasını kullanan Litecoin, madenciliği yapılan kripto para birimleri arasında yer almaktadır. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
balinalar yüklü miktarda matic satın aldı! adsiz tasarim 59

Balinalar Yüklü Miktarda MATIC Satın Aldı!

Sonraki Haber
kripto paralar, dolar ve altın güne nasıl başladı? (1 ağustos) 4

Kripto Paralar, Dolar ve Altın Güne Nasıl Başladı? (1 Ağustos)

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Gizle Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku
token nedir?

Token Nedir?

2002 yılında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in whitepaper’ını yayınlamasının ardından kripto para dünyası tanınmaya başladı. 2009 yılında ise Bitcoin blok…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku