ABD Anti-Sahtecilik Çözümleri için Blok Zincir (Blockchain) Girişimlerine Çağrıda Bulundu

ABD-Anti-Sahtecilik-cozumleri-icin-Blok-Zincir-Blockchain-Girisimlerine-cagrida-Bulundu-dlt

4 Aralık’ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), dijital belgelerin sahteciliğini önlemek için girişimlerden blok zincir (blockchain) tabanlı çözümler istedi.

Talep DHS Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü (S&T) ‘nin Silikon Vadisi İnovasyon Programı (SVIP) himayesinde yayınlandı. Çağrı, geçtiğimiz 12 ayda (toplamda 1 milyon dolar ya da daha fazla) bir devlet sözleşmesi olmayan ve 200’den az çalışanı olan bir iş gücüne sahip olan şirketlere veya küçük işletmelere açıktır. Teklif “Sertifikaların ve Lisansların Sahteciliğini Önleme” başlıklı ayrıntılı bir talepte bulundu.

Talep, DHS’nin, bir ya da daha fazla program ya da bileşenin “görev ihtiyaçlarını” karşılayabilen, blok zincir (blockchain) ve Distributed Ledger Technologies’in (DLT) birlikte çalışabilir olası uygulamaları ile ilgilendiğini; bunlar arasında ABD Gümrük ve Sınır Koruması (CBP), ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) ve Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA) yer almaktadır.

Yeni SVIP çağrısı CBP, USCIS, TSA’nın üçü ile ortaklaşa piyasaya sürüldü ve USCIS kullanım durumlarını destekleyen ilk SVIP davası olduğu iddia ediliyor. S&T SVIP Teknik Direktörü Anil John, açıklamayı yayınlayan resmi bir bildiri yayınladı:

“Geniş İç Güvenlik Bakanlığı misyonu seyahat, vatandaşlık, istihdam, göçmenlik statüsü ve tedarik zinciri güvenliği gibi çeşitli amaçlar için haklar, lisanslar ve sertifikalar verme ihtiyacını içeriyor. Blok zincir (blockchain) ve DLT kullanımının fizibilitesini ve faydasını anlamak, hali hazırda kağıda dayalı olan kimliklerin dijital ihracı için kayıp, yıkım, sahtecilik ve sahteciliğin önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. ”

Vatandaşın güvenlik kullanım davaları, başvuru sahiplerinin başlaması için aşağıdaki altı kategoriden birine olan aidiyetine bakılır: “Seyahat için Kimlik Belgeleri, Örgütlerin ve Örgütsel Delegelerin Kimliği, Seyahat için Kimlik Belgeleri, Vatandaşlık, Göç ve İstihdam Yetkisi, Sınır Ötesi Petrol İthalat Takibi ve Hammadde İthalatının Kökeni. ”

 

Bir Cevap Yazın