AB Üyeleri MiCA Tasarısına Onay Verdi

Özlem Özbek
ab üyeleri mica tasarısına onay verdi 8
Bitlo

AB üyelerinden onay alan MiCA tasarısı, kripto varlıkların yasal bir çerçevede değerlendirilmesi için hazırlandı. İki yıllık bir tartışmanın ardından MiCA tasarısı son düzenlemeleriyle kabul edildi. 

AB’nin 27 üye ülkesi arasında tartışmaları iki yıldır devam eden MiCA tasarısı için onay geldi. Tasarının onaylanma haberi, kripto para aklama sorununu ortadan kaldırmak adına önlemlerin tamamlanmasından bir gün sonra geldi. Bu durumdan en çok etkilenen taraflar arasında, stabilcoinler yer alıyor.

MiCA kuralları nelerdir?

Yeni kurallara göre, Tether ve Circle’ın USDC’si gibi stabilcoinlerin, toplu para çekme durumunda geri ödeme taleplerini karşılamak adına yüksek miktarda rezervi olması gerekir. Piyasanın büyük hacimli stabilcoinleri, günlük işlemler sırasında 200 milyon euro ile sınırlı kalma durumuyla karşı karşıyadır.

ab üyeleri mica tasarısına onay verdi 9

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi yatırımcıların uygun şekilde korunmaması halinde müdahale edebilecek. Buna ek olarak piyasa bütünlüğün ve finansal istikrarın tehdit edilmesi halinde kripto platformlarına kısıtlama veya yasaklama getirebilecek.

Bunların yanı sıra MiCA kapsamında, enerji tüketimi ve dijital varlıklarla ilgili endişelerde değerlendirilecek. Kurallar, Bitcoin gibi ihraççısı olmayan tokenler için geçerli olmayacak. Fakat alım satım platformlarının, kullanıcıları dijital varlık alım satımıyla ilgili kayıp riski konusunda uyarması gerekecek. MiCA çerçevesi dışında kalacak bir diğer isim ise NFT’ler olacak. Şu an için komisyon NFT’ler için 18 ay boyunca devam edecek bir inceleme süreci başlattı.

Bir diğer dikkat edilecek konu ise, kripto paralarla yapılan işlemler söz konusu olduğunda anonimliği azaltacak önlemler alınacak. Yetkililer, özellikle de Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, haksız kazançları aklamak ve yaptırımlardan kaçınmak için kripto varlıkların kullanılmasından büyük endişe duyuyor.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
eth balinaları, 850 milyon dolar değerinde ftx tokeni aldı 7

ETH Balinaları, 850 Milyon Dolar Değerinde FTX Tokeni Aldı

Sonraki Haber
haziran'da blockchain üzerinde toplam 242 milyon dolarlık hacklenme olayı yaşandı 10

Haziran’da Blockchain Üzerinde Toplam 242 Milyon Dolarlık Hacklenme Olayı Yaşandı

İlgili Haberler