AB, Riskler Ele Alınana Kadar Stablecoin’lerin Pazara Girmesine İzin Vermiyor

AB-Riskler-Ele-Alinana-Kadar-Stablecoin-Pazara-Girmesine-izin-Vermiyor-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-istikrarli-koin

AB makamlarına göre, parasal egemenliğe ilişkin riskler ele alınana kadar Avrupa Birliği’nde (AB) hiçbir küresel stablecoin projesi çalışmaya başlamayacak.

Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Komisyonu (AK) tarafından kabul edilen ortak bir açıklamada, Konsey ve Komisyon, stabilcoinlerin ucuz ve hızlı ödemeleri sağlamada etkili olabileceğini itiraf ettiler, ancak çok daha fazla risk ve zorlukları var.

Açıklama, Kasım ayının sonlarında yayınlanan resmi bir belgedeki verilere dayanarak, 5 Aralık’ta Konseyin en eski yapılandırmalarından biri olan Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) tarafından onaylandı.

Bir AB sözcüsü yaptığı açıklamada, hukuki bir değeri bulunmamasına karşın, “AB üye ülkelerinin konu hakkında ne düşündüklerini işaret ediyor ve orta vadede yasama önerileriyle sonuçlanacak olan daha fazla eylemin yolunu açıyor” dedi.

Stablecoin’ler, riskler ve buna bağlı riskler arasında sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırma potansiyeli

AB yetkilileri açıklamalarında, genellikle kripto para birimlerinde (cryptocurrency) görülen oynaklığı önlemek için başka bir varlığa bağlı dijital para birimleri olan stabilcoinlerin benimsenmesi ile ilgili çoklu riskleri ve sorunları belirlediler.

Konsey ve Komisyonun, küresel ölçekte kabul edilmesi durumunda, istikrarlı paraların parasal egemenlik için bir tehdit oluşturduğunu savundu.

Açıklamada:

“Bu düzenlemeler, örneğin tüketicinin korunması, mahremiyet, vergilendirme, siber güvenlik ve operasyonel esneklik, kara para aklama, terörizmin finansmanı, pazarın bütünlüğü, yönetişim ve yasal kesinlik ile ilgili çok yönlü zorluklar ve riskler teşkil ediyor. [..] Bu endişelerin artması muhtemel ve parasal egemenlik, para politikası, ödeme sistemlerinin güvenliği ve etkinliği, finansal istikrar ve adil rekabet için yeni potansiyel riskler ortaya çıkabilir ” denildi.

Küresel stabilcoinlerin ortaya çıkardığı zorluklar, koordineli bir küresel cevap gerektiriyor

Yetkililer, bu nedenle, küresel stabilcoinlerin ortaya çıkardığı zorlukları çözmek için küresel yargı alanlarının koordine çabalarını gerektirdiğini belirtti. Ayrıca, AB’de istikrarlı para çıkarmayı planlayan kuruluşlar “mevcut mevcut kurallara göre uygun bir değerlendirmeye izin vermek için acilen tam ve yeterli bilgi” sağlamalıdırlar.

Konsey ve Komisyon sonuçlandı:

“Hiçbir küresel ‘istikrarlı para düzenlemesi’ düzenlemesi yasal, düzenleyici ve gözetim zorlukları ve riskleri yeterince tespit edilip ele alınana kadar Avrupa Birliği’nde çalışmaya başlamaz.”

AB yetkilileri, istikrarlı paralar ile ilişkili bazı risklere dikkat çekerken, merkez bankası dijital para birimlerinin maliyetlerini ve yararlarını değerlendirmek için çalışan ve hızlı ve ucuz sınır ötesi ödemeler sağlama konusunda çalışan merkez bankalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Dün, Fransa merkez bankası valisi, bankanın 2020’de bir CBDC finans kurumuna pilotluk yapma planlarını açıkladığını açıkladı. Yetkili, bankanın 2020 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar dijital euro projesini test etmeye başlayacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın