7 Kore Kripto Para Değişim Borsası Kamu Güvenlik Denetimini Geçti

south-korea-bitcoin-7-Kore-Kripto-Para-Degisim-Borsasi-Kamu-Guvenlik-Denetimini-Gecti-cryptocurrency-exchange

Güney Kore hükümeti, kripto para değişim borsalarının güvenlik incelemesi sonuçlarını açıkladı. Bunlardan sadece yedisi 85 teftiş noktasının tamamını geçmiştir. Daha önce denetlenen 14 borsanın iyileştirme yapması gerekmekte ve 17 yeni kripto para borsası güvenlik standartlarını karşılayamadı.

Sadece Yedi Borsa Geçti

Yerel basında çıkan haberlere göre, Güney Kore Bilim Bakanlığı ve BİT Perşembe günü kripto para birimi değişim borsalarının güvenlik incelemesinin sonuçlarını açıkladı.

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA) ile işbirliği içinde çalışan bakanlık, geçen yıl Eylül ve Aralık ayları arasında toplam 38 kripto para değişim borsasını denetledi. Bunlardan 21’i daha önce geçen yıl Ocak ve Mart ayları arasında denetlenirken, 17 borsa ilk kez denetlendi.

Önceki incelemenin ardından, belirli güvenlik önlemlerini iyileştirmek için 21 borsaya tavsiyeler verilmişti. Bunlardan yedisi gerekli iyileştirmeleri yaptı ve denetçilerin kontrol listesinde yer alan 85 maddenin tümünü bir araya getirdi. “Kontrol güvenliği, ağ ayrımı ve hesap yönetimi […] ve sanal para birimi cüzdanı yönetimi gibi sistem güvenliğini” kontrol edilen 85 üründe Money Today üzerinde duruldu.

Denetlemeyi geçen 7 kripto para değişim borsası Upbit, Bithumb, Gopax, Korbit, Coinone, Hanbitco ve Huobi Kore’dir. Bilim ve BİT Bakanlığından bir yetkili, Newsprime‘e şu açıklamada bulundu:

“85 denetim öğesinin tamamını karşılayan yedi tesis dışında çoğu güvenlik açısından zayıf.”

Çoğu Kripto Para Değişim Borsasının Geliştirilmesi Gerekiyor

İncelenen kripto para değişim borsalarının çoğu temel güvenlik standartlarını karşılayamadı. Hükümet yetkilileri gazetecilere verdiği demeçte, önceden denetlenen 14 borsanın gerekli iyileştirmelerinin yapılmadığını belirtti.

Zdnet Kore, bu 14 borsada ortalama 51 güvenlik ürününü iyileştirmeye ihtiyaç duyduklarını ve bu nedenle “her zaman saldırı riskine maruz kalabileceklerini” gösterdi. 17 yeni kripto para değişim borsasına gelince, “genel güvenlik seviyelerinin zayıf olduğunu” sözlerine ekledi.

“Yeni tanımlanmış 17 borsa için temel güvenlik gereksinimlerinin 85 maddesini inceleyerek, ortalamada 61 [güvenlik] öğesinin bulunmaması nedeniyle [bu borsaların] güvenlik seviyesinin genellikle zayıf olduğu doğrulandı.”

Haber bülteninde ayrıca, “Özellikle, bayilerin çoğunun, temel bilgisayar ve ağ gibi güvenlik sistemlerinin kurulması ve yönetimi eksikliğinin yanı sıra, ağ ayrımı ve erişim kontrolü gibi düşük bir güvenlik seviyesine sahip olduğu doğrulandı.” Bakanlık, yatırımcıları saldırı olaylarından korumaya odaklanarak güvenlik kusurları için kripto para borsalarını incelemeye devam edeceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın