7-13 Haziran Haftası Kripto Para Haberleri

Bitcoin Haberleri

Geçtiğimiz hafta Bitcoin için önemli bir ilk yaşandı. Dünyada ilk kez bir ülke Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etti. Bu kararla adını tarihe yazdıran El Salvador’un ardından ikinci ülkenin Hindistan olabileceği konuşuluyor. Kripto paralara karşı çeşitli yasaklar ve regülasyon çalışmaları sürerken Elon Musk’ın pazar günü yaptığı açıklamanın ardından piyasalar yükselişe geçti.  

Türkiye Kripto Para Gündeminin Satır Başları

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kripto para gündemi oldukça sessizdi. En öne çıkan haber ise geçtiğimiz yıllarda tuz dökme hareketi ile dünya çapında gündem olan Nusret’in bu hareketi için kripto para çıkartılması oldu. SaltSwap (SALT) adıyla çıkartılan bu koini kimin çıkardığı henüz belli değil. Nusret Gökçe’nin meşhur hareketi ile tanıtılan SaltSwap için telif ihlali söz konusu olabilir. 

Nayib Bukele

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etti!

Geçtiğimiz haftanın en heyecan verici haberi, ilk kez bir ülkenin Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi oldu. Her gün dünyanın farklı bir yerinden Bitcoin ile ilgili yasak ya da kısıt haberleri alırken El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi oldukça önemli bir gelişme. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin sunduğu yasa tasarısının kongre tarafından kabul edilmesi sonucu yasalaşan kararın ardından Bukele, El Salvador’un volkanik yanardağlarından elde edilen sıfır emisyonlu yüzde yüz temiz jeotermal enerji ile ülkelerinde temiz Bitcoin üretilebileceğini ve buna yönelik oluşturacakları merkezle ilgili hazırlıklara başladıklarını açıkladı. 

Elon Musk’tan Yeni Açıklama

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin ile Tesla satışına yönelik bir açıklama yaptı. Musk yaptığı açıklamada, Bitcoin’in madencilerinin harcadığı toplam enerjinin %50’si yenilenebilir kaynaklardan sağlanırsa Bitcoin kabul etmeyi yeniden düşünebiliriz dedi. Elon Musk’ın açıklamasının ardından piyasalar yükselişe geçti.

Çin’den Yeni Yasaklar

Çin’in kripto para karşıtı yeni hamleleri kapsamında Çin merkezli sosyal medya platformu Weibo’da yer alan birkaç Bitcoin influencerının hesapları kapatıldı. Ayrıca Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından 1000’den fazla kişi tutuklandı ve kara para aklamak için kripto paraları kullanan 170 suç örgütünün çökertildiği bilgisi verildi. 

En Çok Kâr Amerika’da!

Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırmaya göre, 2020’de en çok Bitcoin kârı elde eden ülke ABD oldu. ABD’li traderlar Bitcoin üzerinden 4 milyar dolardan fazla getiri elde ettiler. İkinci sırada ise 1 milyar dolardan fazla getiri ile Çin yer alıyor. Japonya, İngiltere, Almanya ve Rusya ise sıralamanın devamında yer alan ülkeler. 

Donald Trump'tan Bitcoin Yorumu

“Bitcoin Bir Aldatmaca”

Eski ABD Başkanı Donald Trump, katıldığı bir TV programında Bitcoin ile ilgili “aldatmaca” yorumunda bulundu. Daha önce de Bitcoin’den hoşlanmadığını dile getiren Trump, doların dünyanın para birimi olmasını istediğini söyledi. 

Joe Biden Yasa Dışı Kripto Para Kullanımının Önüne Geçecek!

Yasa dışı kripto para kullanımını ulusal güvenlik tehdidi olarak değerlendiren ABD Başkanı Joe Biden’ın konuyla ilgili yeni hukuki düzenlemeler yapması bekleniyor. Yeni teknolojilere tam uyumlu bir sistem geliştiren hükümet, bankacılık yasasında da değişiklikler yapabilir. 

Bir Cevap Yazın