29 Bin BTC İle Ortadan Kaybolan Dolandırıcı Sonunda Yakalandı

Enes Cebe
29 bin btc i̇le ortadan kaybolan dolandırıcı sonunda yakalandı
Bitlo

Milyonlarca dolarlık Ponzi dolandırıcılığı ile tanınan Mirror Trading International’ı yöneten Johann Steynberg, Brezilya’da tutuklandı.

Bu, Brezilya için bir başka büyük çaplı tutuklama olacak. Birkaç ay önce Bitcoin Banco grubundan Claudio Oliveira da  7.000 Bitcoin’in çalınması sebebiyle parmaklıklar ardına konmuştu.

Johann Steynberg, bir Ponzi şeması oluşturup yüzde 10’a varan getiriler vaat ettikten sonra tüm dünyada binlerce insanı dolandırmayı başardı. İlk tahminlere göre, Steynberg’in şirketi tarafından 29 binden fazla bitcoin çalındı.

Johann Steynberg, Brezilya’nın Goiás eyaletinin başkenti Goiânia’da tutuklandı. Goiás hükümetinden yapılan resmi basın açıklamasına göre, tutuklama yerel ekipler, Brezilya Federal Polisi ve Interpol arasındaki uyumla birlikte gerçekleşti. 

Bilgilere göre Brezilya kolluk kuvvetleri, Mirror Trading International platformunun çöküşünün ardından 2020’de Güney Afrika’dan kaçtıktan sonra Johann Steynberg’in ülkede olduğuna dair bir bilgi aldı. İstihbarat çalışması yaklaşık bir ay sürdü. Bir ay sonra polis, Johann Steynberg’i  birkaç sahte kimlik, elektronik ekipman, faydalı bilgiler içeren birkaç not, kredi kartları, dizüstü bilgisayarlar ve diğer değerli eşyalarla birlikte bulmayı başardı.

Polis ekiplerimiz zanlıyı kapsamlı bir şekilde aramaya başladı ve yaklaşık bir ay süren yoğun bir çalışmanın ardından operasyon tamamlandı. Vaka, uluslararası tutuklama emrinin yerine getirilmesi ve sahtecilik suçundan kovuşturulması için KM Müfettişliği’ne sunuldu.

Ponzi Şeması Nasıl Çalıştı?

İlk önce Mirror Trading International (MTI), kendisini, yatırımcılar daha fazla para yatırdıkça yüksek getiri vaat eden bir platform olarak tanıttı.

Platform, 2019 yılında Güney Afrika’da kuruldu ve ayda yaklaşık yüzde 10’luk garantili getiri teminatı verdi. Zirve döneminde şirket, yönetimi altındaki 1 milyar doların üzerinde varlıkla dünya çapında 170 bin müşterisiyle övünüyordu.

Müşteriler, MTI’nin bakiyelerini bloke ettiğini bildirmeye başladığında, yetkililer tekrarlanan şikayetlerin ardından soruşturma başlattı. Johann Steynberg bundan kısa bir süre sonra ortadan kayboldu ve bu da Interpol birliklerinin olaya el atmasına yol açtı. Sonrasında Brezilyalı Yetkililer ve Interpol, Steynberg’i yılbaşı akşamında tutukladı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
paypal, stabil coin'ini çıkarıyor paypal2

PayPal, Stabil Coin’ini Çıkarıyor

Sonraki Haber
bitcoin düşüşlerinden faydalananlar btc

Bitcoin Düşüşlerinden Faydalananlar

İlgili Haberler