24 Ülke ve IMF, Kripto Düzenlemenin Küresel Standartlarını Tartışıyor

24-ulke-ve-IMF-Kripto-Duzenlemenin-Kuresel-Standartlarini-Tartisiyor-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere yirmi dört mali makam ve 11 uluslararası kuruluş kısa bir süre önce New York‘ta toplandı ve kripto para (cryptocurrency) düzenlemesinin küresel standartlarını tartıştı. Güney Kore’nin toplantıya katılan üst düzey mali düzenleme başkanı olan “Uluslararası standartları tutarlı bir şekilde uygulamak önemlidir” dedi.

Finansal Yetkililer Kripto Düzenlemesini Tartışıyor

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Genel Kurulu, “küresel finansal sistemdeki güvenlik açıklarını” ve Japonya‘da yapılacak G20 toplantılarına sunulacak ilerleme raporunu tartışmak üzere New York Federal Rezerv Bankası‘nda bir araya geldi. Tartışma konuları arasında kripto düzenlemenin küresel standartları vardı.

FSB, “Genel kurul, standart belirleme organlarında, kripto varlıklarından kaynaklanan riskleri ve bu çalışmadaki olası boşlukları ele almak için başlatılan farklı girişimleri tartıştı” dedi. Kurul, kripto varlıkları konusundaki çalışmalarının iki alana odaklandığını ekledi: Finansal istikrar etkilerinin izlenmesi ve bir kripto varlık düzenleyicileri dizini. Kurul, “standart belirleme organlarının çalışmaları hakkında bir güncelleme yayınlayacağına ve bunu G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarının Haziran ayında yapılacak toplantıya sunacağını” vaat etti:

“Üyeler, kripto varlık piyasalarının devam eden hızlı evrimini ve gelişmelerin sürekli izlenmesi gerekliliğine dikkat çekti … FSB, merkezi olmayan finansal teknolojilerin finansal istikrarı, düzenleyici ve yönetişim etkilerini araştırıyor.”

FSB, küresel finansal sistem hakkında izleyen ve tavsiyelerde bulunan uluslararası bir organdır. Üyeleri Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Güney Kore, Meksika, Rusya, Singapur, İspanya, İsviçre, Türkiye, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği’dir.

Bu ayın başlarında, IMF Genel Müdürü Christine Lagarde CNBC’ye “Yıkıcıların ve dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanan herhangi bir şeyin rolünü düşünüyorum, kripto, varlıklar, para birimleri ya da her neyse… sistemi açık bir şekilde sarsacaksınız” istikrarı korumak için izlenmeleri gerektiğini ekleyerek.

Ulusötesi İşbirliği Gerekli

Güney Kore medyasına göre, toplantıya 24 mali makam ve IMF ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere 11 uluslararası kuruluş katıldı. Hepsi FSB üyesidir.

Toplantıya Güney Kore’nin üst düzey mali düzenleme başkanı Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) başkanı Choi Jong-ku da katıldı. Yerel basına verdiği demeçte, grubun kripto düzenlemesi konusunda uluslararası işbirliğini tartıştığını söyledi.

Choi, Toyo Ekonomi haberleri tarafından Kripto para (cryptocurrency) birimlerini düzenlemek için uluslararası işbirliği gereklidir.” Her ülkenin, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından hazırlanan uluslararası standartlara uygun olarak ilgili düzenlemeleri yapması gerektiğini belirtti.

“Düzenleyici tutarsızlıkları en aza indirmek için uluslararası kuruluşlar tarafından ülke bazında kararlaştırılan uluslararası standartların tutarlı bir şekilde uygulanması önemlidir.”

G20, daha önce bildirildiği gibi, FATF’ye verdiği desteği “küresel kara para aklama karşıtı, terörle mücadele finansmanı ve proliferasyon finansman standart belirleme kurumu” olarak destekledi. FATF şu anda kripto düzenlemesi için önerilerini güncellemektedir. Hindistan da dahil olmak üzere birçok ülke, kripto varlıkları için organizasyonla global standartlar üzerinde çalışıyor.

Bir Cevap Yazın