2021 Bitcoin için Yükselişle Başladı

2021-bitcoin-icin-yukselisle-basladi

Yeni yıla rekor seviyelerle giren bitcoin 2020 yılının sonlarına doğru yükselişe geçmeye başladı. Bu hareketlilikle birlikte kripto para sistemine dayalı yeni araçların da ortaya çıkması desteklendi.

Kripto para birimlerinde yaşanan yükselişin ardından özellikle yatırımcıların aklında “Bitcoin’e neler oluyor?” sorusu oluştu. Bitcoinin tabana yayılmasıyla birlikte yıl boyunca hem bireysel hem de kurumsal talep yükselişinin olması beklenmekte. Uzmanlara göre 2021 yılı Bitcoin için sürpriz gelişmelerin yaşandığı bir yıl olacak. Bitcoin bir yıl önceki fiyatı ile şimdiki değeri karşılaştırıldığında bu yıl için daha pozitif gelişmelerin olduğu görülüyor.

Bitcoin bir ay önce ne kadardı diye bakıldığında 1 Ocak tarihinde 29 bin 674 dolar is geçmiş zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı görüldü. Ancak ilerleyen günlerle birlikte bu değer daha da yüksek seviyelere çıktı. Özellikle ünlü isim Elon Musk’ın 1.5 milyar dolarlık bitcoin almasıyla şirket hisselerinde ciddi oranda kârlılık yaşandı. Musk’ın yakın zamanda ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul edeceğini açıklaması üzerine bitcoin seviyesi daha da artarak 48.000 doların üzerine çıktı.

Tesla gibi bir şirketin yatırımları arasında bitcoine yer vermesi de piyasa açısından önemli anlamlar taşımaktadır. Hem kurumsal yatırımcılar hem de bu alım sayesinde bitcoin değerleri ortalama dört ay içerisinde dört katına çıkmayı başardı. Bu durum 2017 yılında meydana gelen rekor artışın geride kalmasına sebep oldu. Yaşanan bu olaylar bitcoinin bazı yatırımcılar tarafından enflasyona karşı bir koruma olarak görülmesini sağladı.

Bitcoin değeri yıllara göre kıyaslandığında 2021 yılı içinde değerinin bazı uzmanlara göre 115.000 dolar seviyesine kadar çıkması beklenmektedir. Bu durum piyasaların ciddi bir likidite artışı yaşamasını sağlayacaktır. Özellikle bitcoin ve altın bu arzın en önemli kaynakları olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yazın