1Y+ HODL Wawe

Cem Yilmaz
1y+ hodl wawe on chain analizi
Bitlo

1Y+ HODL Wawe On chain analizinde en çok kullanılan indikatörlerden birisidir. Bunları sırayla paylaşacağımız için bu yazımızda ilk olarak Look Into Bitcoin sitesinden başlayabiliriz. Look Into Bitcoin ve diğer on-chain grafiklerine bakabileceğimiz sitelerde birçok indikatör mevcuttur, bu indikatörlerin bazılarına erişebilmek için aylık veya yıllık olarak ücret ödenmesi gerekmektedir.

1y+ hodl wawe ekran resmi 2022 02 08 16.21.32

Sitemize geldiğimizde sağ üst tarafta yer alan Charts kısmından Onchain Indıcators kısmından indikatörlere erişebilmekteyiz. İlk indikatörümüzle sitemizi kullanmaya başlayabiliriz.

1Y+ HODL Wawe

On-Chain Analizinde Kullanılan Siteler ve İndikatörler arasında yer alan ilk indikatör adı 1Y+ HODL Wawe’dir. 1Y+ HODL Wawe bize en az bir yıldır, bir cüzdandan başka bir cüzdana transfer olmamış, taşınmamış Bitcoinlerin yüzdesini göstermektedir. Bu indikatör sayesinde söz konusu kripto paraya karşı kaç kişinin holder olduğunu, yani satmak için değil uzun vadeli tutmak için satın aldığını görebilmekteyiz. Böylelikle bir ürünü satmak için değil uzun vadeli elinde tutmak için tutan sayısı ne kadar fazla ise bu ürünle ilgili dolaşımdaki arzın da azalacağını söylemek mümkündür.

Bir kripto paraya karşı böyle bir talep mevcutsa o kripto varlığın fiyat artışına aynı zamanda o kripto paranın gelecekte gerçekleştireceği performansa olan güvenin de söz konusu olduğunu söylemek mümkündür. Bu grafik aynı zamanda gerek düşüş trendi olduğunda gerekse de yükseliş trendi mevcut olduğunda kullanıcıların hareketlerini görmemizi ve insan psikolojisini de bir noktada anlayabilmemize fayda sağlamaktadır.

1y+ hodl wawe ekran resmi 2022 02 08 16.28.15

On-Chain Analizinde Kullanılan Siteler ve İndikatörler arasında yer alan 1Y+ HODL Wawe Grafiğini ele alacak olursak grafiğimizde var olan parçalardan başlayabiliriz. Mavi çizgi ile gördüğümüz şey bize Bitcoin’in yıllar içerisindeki fiyat değişimini vermekte, Turuncu çizgi HODL eden (satmayan, uzun vadeli tutan) kişi sayısını, kırmızı noktalar fiyatın tepe yaptığı yerleri, yeşil yerler ise fiyatların dip yaptığı yerleri göstermektedir.

1Y+ HODL Wawe Grafiğini incelediğimizde fiyatın yükseldiği dönemlerde, yani mavi çizginin tepeye ulaştığı kısımlarda HODL eden kişi sayısının, yani turuncu çizginin aşağı doğru bir eğilimde olduğunu görebilmekteyiz. Bunu da şöyle bir örnekle yorumlayabiliriz:

Ahmet’in 4.000$’dan 5 adet Bitcoin aldığını varsayalım. Ahmet bu Bitcoin’lerini uzun vadeli olarak aldığını belirtiyor ve istediği noktaya gelmeden satmayacağını ifade ediyor, yani HODL ediyor. Bitcoin’in 60.000$’a geldiğini varsayalım Ahmet aldığı noktadan çok büyük bir kar içerisinde ve satmaya karar veriyor.

Grafikte asıl anlatmak istenen şey tam olarak bu diyebiliriz. Bitcoin fiyatı yükseldikçe insanlar kar etmeye başlıyor ve tuttukları kripto varlıkları satıyorlar. Bu indikatöre bakarak genel bir eğilimi gözlemleyebilmekteyiz, uzun vadeli yatırımcıysak daha fazla işimize yarayabilir diyebiliriz.

Serimizin ikinci yazısını böylelikle bitirmiş bulunmaktayız. Bir önceki yazımız olan On-Chain Analizi Nedir? yazımızı okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilir bir önceki yazımıza erişebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kazakistan’dan kripto madenciliğine darbe! 106 tesis kapatıldı

Kazakistan Kripto Madenciliğinde Vergi Artışına Gidebilir

Sonraki Haber
market value realized value z-score on chain analizi

Market Value Realized Value Z-Score

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku